BitBay

Polecamy

 • prostota oraz przystępność
 • obsługa PLN
 • dobry support
 • wysokie bezpieczeństwo
 • aplikacja mobilna

Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z kryptowalutami, często szukają najbardziej przystępnej dla nich opcji.

Niewątpliwie, najpopularniejszą giełdą wśród początkujących inwestorów w Polsce jest BitBay. Polskojęzyczna giełda obsługująca transakcje wykonywane przy pomocy złotówek.

Co stoi za sukcesem tej platformy?

Kto jest właścicielem?

Czy BitBay jest bezpieczny?

Po przeczytaniu tego tekstu będziesz znał odpowiedzi na wszystkie te pytania.

Sprawdź czym są kryptowaluty – Przeczytaj Co to jest Bitcoin? Gdzie kupić Bitcoina i jak zarabiać na kryptowalutach?

Czym jest BitBay?

Zobacz podstawowe informacje o BitBay

Firma została założona w roku 2014 w Katowicach. Od tej pory zmuszona była dwukrotnie zmienić umiejscowienie swojej głównej siedziby. Zanim jednak to się stało, czyli w roku 2015, drugi oddział BitBay został utworzony w Amsterdamie.

W roku 2018 z racji regulacji prawnych, jakie zaczęło wprowadzać państwo Polskie, główna siedziba firmy została przeniesiona na Maltę. Szybko jednak pojawiła się konieczność ponownej zmiany lokalizacji. Giełda nie otrzymała wszystkich niezbędnych zezwoleń na działalność na terenie Malty. Ostatecznie główna siedziba została założona w Estonii, dokładniej w mieście Tallinna. Obecnie BitBay należy do spółki BB Trade Estonia OÜ.

Giełda posiada licencję umożliwiającą świadczenie usług wymiany kryptowalut na pieniądze fiat (fiducjaranych) oraz świadczenia usług wirtualnego portfela.

Pomimo tego, że giełda teoretycznie zarejestrowana jest za granicami naszego kraju, wciąż uznawana jest za polską platformę. Opinia ta raczej nie ulegnie zmianie, szczególnie biorąc pod uwagę, że na BitBay największa ilość transakcji z użyciem walut fiat odbywa się z udziałem polskiego złotego.

BitBay – założyciel

Sprawdź kto stoi za sukcesem BitBay

Założycielem giełdy BitBay jest S. Suszek. Ciężko znaleźć równie charyzmatycznego człowieka, jak Sylwester Suszek. Na naszym rodzimym rynku kryptowalut to prawdopodobnie jedna z najciekawszych postaci. Zdobył on sympatię użytkowników BitBay swoją autentycznością.

Wielu właścicieli dużych giełd kryptowalutowych stara się zachować anonimowość. Sylwester Suszek zachowuje się wręcz odwrotnie. Często można zobaczyć właściciela giełdy udzielającego się na kanale youtube, który jest prowadzony w ramach BitBay. Jest on również aktywnym członkiem Polskiego Stowarzyszenia Bitcoin.

Co oferuje BitBay?

Sprawdź ofertę BitBay

Dokonać zakupu kryptowalut na giełdzie BitBay możemy za pomocą 4 walut fiat:

 • PLN
 • EUR
 • USD
 • GBP

Giełda oferuje obecnie dostęp do około 40 kryptowalut. Ilość ta wciąż ulega zmianie. Pozycje z niską płynnością są usuwane, natomiast zyskujące na popularności altcoiny dodawane. W przypadku dokonywania transakcji, zawierających najpopularniejsze kryptowaluty, platforma zapewnia bardzo dobrą płynność. Niestety, istnieją również bardziej problematyczne coiny, które są na tyle mało popularne, że płynność jest bardzo niska lub handel praktycznie nie występuje.

Według rankingu stworzonego przez stronę coinmarketcap.com oceniającego giełdy pod względem podstawowych wartości takich jak: ilość dostępnych kryptowalut, wspieranych walut fiat itp. BitBay znajduje się na 133 miejscu (na moment pisania artykułu, możesz zobaczyć, jak ta pozycja zmieniła się od tego czasu).

Platforma posiada dedykowaną aplikację mobilną, która umożliwia:

 • Dokonywanie wpłat oraz wypłat.
 • Handlowanie kryptowalutami.
 • Przeglądanie historii transakcji.
 • Obsługiwanie rachunku fiat.
 • Sprawdzanie zmian kursów.

Początkujący inwestorzy mogą skorzystać z platformy edukacyjnej. Z jej pomocą poznają podstawy działania giełdy BitBay oraz funkcjonowania kryptowalut. Dodatkowo znajdują się tam materiały dotyczące analizy technicznej oraz kopania kryptowalut.

Istnieje możliwość założenia konta firmowego. Niezbędne będzie zweryfikowanie danych za pomocą aktualnego wpisu z KRS lub CEIDG.

Weryfikacja na giełdzie BitBay

Czy weryfikacja na BitBay jest obowiązkowa?

Zgodnie z polityką KYC (Know Your Customer) oraz AML (Anti-Money Laundering) weryfikacja konta jest obowiązkowa.

Użytkownik, który nie zweryfikuje konta, może wykonywać wyłącznie transakcje z udziałem kryptowalut. Dodatkowo nie może on wpłacać walut fiat oraz wypłacać środków na portfel zewnętrzny.

BitBay posiada liczne zabezpieczenia, które mają uchronić użytkowników przed utratą kont lub kryptowalut.

W celu zwiększenia bezpieczeństwa wykorzystywany jest:

 • Cold wallet
 • Logowanie dwuetapowe
 • Dodatkowe zatwierdzanie w BitBay
 • Szyfrowanie SSL
 • Autoryzacja transakcji przez min. 2 strony
 • Kopie zapasowe przechowywane według zasady Disk-to-Disk-to-Cloud

Kontakt z działem obsługi BitBay

Jak działa support BitBay?

W przypadku jakichkolwiek problemów możemy w łatwy sposób skontaktować się z działem obsługi.

Do naszej dyspozycji platforma udostępnia:

 • Formularz kontaktowy
 • Live chat
 • E-mail
 • Infolinie
 • Jawne dane kontaktowe oraz adres
 • Sociel media: facebook, reddit, wykop

Godziny obsługi giełdy: od poniedziałku do soboty w godzinach 9:00-17:00.

BitBay – koszty i prowizje

Jakie prowizje są na giełdzie BitBay?

Założenie oraz prowadzenie konta BitBay jest darmowe.

Wszystkie koszty obowiązujące podczas korzystania z giełdy dostępne są TUTAJ lub pod linkiem: https://bitbay.net/pl/tabela-oplat#wartosc-oplaty-za-wyplate.

Najważniejsze koszty dla większości użytkowników to prowizje. Opłaty Makera, czyli osoby, która wystawia ofertę kupna lub sprzedaży, wynoszą od 0,30% do 0,17% w przypadku walut fiat oraz 0% w przypadku kryptowalut.

Taker, czyli osoba przyjmująca ofertę Makera musi liczyć się z opłatą w wysokości od 0,43% do 0,25% w przypadku walut fiat oraz 0,1% dla transakcji kryptowalutowych.

Rejestracja na giełdzie BitBay – poradnik

Jak zarejestrować się na giełdzie BitBay?

Chcesz skorzystać z wielu możliwości, które może zaoferować Ci polska giełda BitBay?

Nic w tym, dziwnego, jest to świetne rozwiązanie dla osób, które nie mają wielkiego doświadczenia z kryptowalutami. Polska wersja językowa platformy oraz możliwość płatności w polskiej walucie również jest sporym atutem.

Krok 1: Aby założyć swoje konto, kliknij w przycisk poniżej:

Krok 2: Po przejściu na stronę wybierz opcję “Zarejestruj się”.

Krok 3: Wybierz metodę rejestracji.

Na moment pisania tego artykułu dostępna jest opcja wykorzystująca adres email, więc wybieram tę opcję.

Krok 4: Podaj adres email, na który chcesz otrzymać dane do rejestracji.

Pamiętaj, że ten adres zostanie powiązany z Twoim kontem, dlatego zalecam, żeby było to bezpieczne konto mailowe. Najlepszym rozwiązaniem będzie konto email, na którym masz zaznaczoną opcję podwójnej weryfikacji.

Krok 5: Zaakceptuj politykę prywatności oraz regulamin.

Oczywiście przypominam, że przed zaakceptowaniem należy powyższe dokumenty dokładnie przeczytać. Jest to szczególnie ważne w tym wypadku, ponieważ domyślnie chcesz wpłacić tam swoje środki.

Krok 6: Zaznacz, że nie jesteś robotem i kliknij w przycisk „Zarejestruj się”.

Krok 7: Zweryfikuj adres email.

Na wskazany przez Ciebie adres zostanie wysłana wiadomość z linkiem, który pozwoli zweryfikować Twój email.

Krok 8: Przejdź do strony BitBay i uzupełnij swoje dane.

Gotowe! Możesz już zacząć poznawać możliwości, jakie daje BitBay. Przed tym, jak zajmiesz się handlem, zweryfikuj swoje konto. Poniżej znajdziesz poradnik jak to zrobić.

Jak zweryfikować swoją tożsamość na giełdzie BitBay?

Zobacz jak zweryfikować się na BitBay

W prawym górnym rogu tuż pod Twoją nazwą użytkownika znajduje się aktualnie posiadany przez Ciebie stopień weryfikacji. Jak widzisz poniżej, moje konto jest już zweryfikowane. W momencie, gdy u mnie napis jest niebieski, u Ciebie będzie żółty, kliknij napis, a zostaniesz przekierowany do weryfikacji konta.

W BitBay oraz innych giełdach kryptowalut weryfikacja tożsamości składa się z dwóch kroków:

 1. Weryfikacja tożsamości.
 2. Weryfikacja adresu.

W pierwszej kolejności zostaniesz poproszony o zweryfikowanie swojej tożsamości poprzez przesłanie odpowiedniego zdjęcia swojego dowodu osobistego. Mam świadomość, że wiele osób obawia się wysyłania tak prywatnych danych, jednak jest to konieczne do utrzymania bezpieczeństwa giełdy.

Zostaniesz poproszony o zrobienie sobie selfie. Co to ma na celu? BitBay w ten sposób chce upewnić się, czy jesteś właścicielem tego dokumentu. Twoje zdjęcie zostanie porównane, ze zdjęciem z dokumentu. Nie obawiaj się, jeżeli zdjęcie w Twoim dokumencie wygląda zupełnie inaczej niż Ty obecnie. Pod uwagę bierze się cechy charakterystyczne twarzy takie jak kości policzkowe czy układ szczęki.

Zostaniesz powiadomiony o tym, czy weryfikacja Twojej tożsamości przebiegła pomyślnie. Czasem zdarza się, że weryfikacja zostanie odrzucona. Jaki może być tego powód? Najczęstszą przyczyną takiej sytuacji jest rozmazane zdjęcie dokumentu. Pamiętaj, że dane muszą być dokładnie widoczne.

Kolejnym krokiem jest weryfikacja adresu. W tym celu musisz wysłać jakiś dokument zawierający Twój adres. Najłatwiejszą opcją jest pobranie wyciągu z Twojego banku, zajmuje to dosłownie kilka sekund. Możesz wykorzystać również rachunki.

Jak kupić kryptowaluty na giełdzie BitBay?

Zobacz poradnik jak kupić pierwsze kryptowaluty

Pora zacząć prawdziwą zabawę! W końcu po to założyłeś konto na BitBay, żeby zacząć inwestować w kryptowaluty.

Proces kupowania kryptowalut na giełdzie BitBay możemy podzielić na dwa etapy:

Krok 1: Wpłacenie waluty fiat.

Dobrze, tylko czym są waluty fiat, bo na co dzień zazwyczaj się o nich nie słyszy. Waluty fiducjarne inaczej fiat, są to klasyczne waluty takie jak złotówki, dolary czy euro.

Skoro już wyjaśniliśmy tę kwestię, możemy przejść do wpłaty środków. Skorzystajmy z tego, że giełda BitBay oferuje możliwość wpłacenia złotówek. Jeżeli chcesz wpłacić PLN-y na swoje konto, musisz:

 1. Wejść w portfel. Możesz to zrobić, wybierając odpowiednią zakładkę z paska po lewej stronie interfejsu.
 1. Gdy już zostałeś przekierowany do portfela, musisz wyszukać interesującą Cię walutę. Osobiście wyszukuję złotówki, więc w wyszukiwarce wpisuję „PLN”. Jeżeli chcesz wpłacić euro, dolary lub funty po prostu wyszukaj interesującą Cię walutę fiat.
 1. Masz do dyspozycji 4 opcje:
  a. Wpłata
  b. Wypłata
  c. Historia
  d. Przelew własny

Nas w tym momencie interesuje opcja „Wpłata”.

 1. Do naszej dyspozycji w przypadku złotówek są dwa sposoby wpłaty:
  a. Karta płatnicza
  b. Przelew bankowy

W zależności od tego, jaką walutą wybierzesz, sposoby wpłaty mogą się różnić. Trzecią dostępną np. dla euro opcją jest „Wpłata Instant”.

 1. Pozostało Ci już wyłącznie podążać za instrukcjami, które wyświetlają się na ekranie po wybraniu dogodnej dla Ciebie wpłaty.

Krok 2: Kupno kryptowaluty za fiat.

Twój portfel giełdowy jest już pełen złotówek, co teraz? Teraz jest pora na zakupy. Wybierz interesującą Cię kryptowalutę, a następnie postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami.

 1. Z bocznego paska wybierz opcję „Giełda”.
 1. W lewym górnym rogu wybierz interesującą Cię parę walutową. W naszym przypadku para będzie składała się z PLN oraz waluty, którą chcemy kupić, ja wybrałem TRX.

Do Twojej dyspozycji jest kilkadziesiąt różnych projektów.

 1. Możesz kupić kryptowalutę za pomocą szybkiej transakcji lub wystawiając ofertę. Na początek zalecam skorzystanie z szybkiej transakcji, jest to bardzo prosta metoda. Wystarczy, że wpiszesz w polu „Chcę szybko kupić za” kwotę, którą chcesz wydać lub otrzymać. Zaakceptuj i już!
 1. Wystawianie oferty to nieco bardziej zaawansowana technika. Nie jest jednak niczym bardzo skomplikowanym. Żeby wystawić ofertę, musisz podać:
  a. Ile danej kryptowaluty chcesz kupić.
  b. Po jakim kursie chcesz kupić.

Po zaakceptowaniu Twoje zlecenie zostanie dodane do orderbooka, czyli miejsca, w którym znajdują się otwarte transakcje. Swoje kryptowaluty otrzymasz dopiero w momencie, gdy ktoś zdecyduje się przyjąć Twoją ofertę. Jeżeli ustawiłeś kurs, który bardzo różni się od obecnego, musisz uzbroić się w cierpliwość lub wycofać zlecenie.

Skąd wziąć aktualny kurs? Najłatwiejszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z orderbooka lub listy ostatnich transakcji. Zobaczy dzięki temu, w jakich granicach waha się cena wybranej przez Ciebie kryptowaluty.

Kryptowaluty, które zakupisz poprzez szybką transakcję lub ofertę znajdziesz w swoim portfelu. Wybierz zakładkę znajdującą się z boku platformy, a następnie wyszukaj kupioną przez siebie kryptowalutę. Swoje coiny możesz przelać na portfel, z którego korzystasz lub zostawić je na giełdzie, jeżeli planujesz nimi handlować.

Zalety i wady giełdy BitBay

Zobacz plusy i minusy BitBay

Zalety

 • Prostota oraz przystępność.
 • Obsługa złotówek.
 • Dobry kontakt z działem wsparcia.
 • Stosunkowo wysoki poziom bezpieczeństwa.
 • Aplikacja mobilna.

Wady

 • Niska płynność na niektórych parach walutowych.
 • Ilość kryptowalut może nie spełniać wszystkich oczekiwań.
 • Brak bardziej zaawansowanych opcji zleceń.

Zobacz inną polecaną giełdę kryptowalut – Binance.


Zostaw komentarz