W dobie Internetu, życia w ciągłym biegu mogłoby się wydawać (i tak głoszą statystyki), że ludzie czytają coraz mniej. A jednak przecież to słowa są narzędziem, za pomocą którego możemy dotrzeć do potencjalnego klienta, przyciągnąć jego uwagę, nakłonić do naszych racji…
Z pewnością i Ty codziennie śledzisz strony internetowe. Informacyjne, reklamowe, edukacyjne… Czy zastanawiałeś się kiedyś, kto jest autorem publikowanych tam tekstów? Autorów jest więcej niż mogłoby się wydawać. Więcej – możesz zostać jednym z nich. I zarabiać na tym duże pieniądze…
Z definicji (powstałej kilka lat temu) copywriting to, najprościej mówiąc, pisanie tekstów i sloganów reklamowych na zlecenie. Aktualnie jednak terminem tym określamy także pisanie tekstów dla istniejących już i będących w budowie stron internetowych, tworzenie artykułów tematycznych.
Jak zapewne zauważyłeś, większość tekstów dostępnych w Internecie nie została raczej napisana przez profesorów i specjalistów w dziedzinie języka polskiego. Oznacza to, że każdy, kto potrafi sprawnie sklecić kilkanaście spójnych zdań może pracować jako copywriter. Kto jednak odnosi sukcesy w tej branży?
Ile można zarobić na pisaniu artykułów?
Średnie stawki:
5-20 zł – 1000 znaków – artykuł blogowy, na stronę www.
2-5 zł – 1000 znaków – tekst słabszej jakości na zaplecze
Zobacz również nasz artykuł – 5 sposobów na zarabianie w internecie
Preferowana jest oryginalność, kreatywność i błyskotliwość – w oceanie szarych i nudnych tekstów większą szansę przebicia mają z oczywistych względów te wyróżniające się. Szybkość i dotrzymywanie terminów to kolejna cecha, którą powinien posiadać copywriter. Umiejętność zgrabnego pisania jest oczywiście bardzo ważna, ale nie zniechęcaj się, jeśli nigdy wcześniej tego nie robiłeś – trening czyni mistrza!
Możesz również zarabiać na blogu dzięki monetyzacji poprzez programy partnerskie. Zakres tematów, z którymi przyjdzie Ci się zmierzyć, jest praktycznie nieograniczony – jedno zlecenie może dotyczyć kosmetyków konkretnych marek, inne podróży po egzotycznych krajach, a jeszcze inne… zakładów pogrzebowych. Przygotowując się do ich stworzenia, masz okazję dowiedzieć się czegoś zupełnie nowego, poszerzyć swoje horyzonty!
Pisanie tekstów na zlecenie, to fajne zajęcie dla osób zdyscyplinowanych. sam prowadzę bloga i mam problem z systematycznym pisaniem postów. Niezależność jest fajna ale każdy kij ma dwa końce i jeśli ktoś nie potrafi pracować bez bata nad sobą, to będzie miał ciężko odnaleźć się w tej branży.