Praca jako freelancer – Jak zacząć? (Zarobki)


Praca jako freelancer zyskuje coraz większą popularność i daje ogromne możliwości organizacji pracy.

W dzisiejszym artykule przedstawimy plusy i minusy pracy jako freelancer.

Dowiesz się Jak zacząć pracę jako freelancer oraz poznasz jakie zawody można wykonywać pracując zdalnie jako freelancer.

Czy praca jako freelancer to praca marzeń?

Jeżeli chcesz zacząć przygodę z freelancingiem – polecam Ci serdecznie książkę “Kariera Freelancera”, która pokaże Ci krok po kroku jak wybrać zawód, jak zacząć pracę oraz zarabianie jako freelancer.

Zacznijmy od początku…

Kim jest freelancer?

Freelancer, inaczej wolny strzelec, to osoba, która wykonuje zadania wyznaczone przed zleceniodawcę na podstawie umowy innej niż umowa o pracę, najczęściej zlecenia lub umowy o dzieło lub rozlicza się na podstawie własnej działalności gospodarczej (czyli na podstawie faktury)

Freelancer sam pozyskuje klientów, oferując swoje usługi na określonych warunkach.  Aby zostać dobrym freelancerem niezbędne jest posiadanie specjalizacji w danej dziedzinie oraz wiedza i umiejętności praktyczne w tym zakresie.

Już teraz w USA i Europie wolni strzelcy stanowią 20-30% całego rynku pracy, przy czym procent ten stale rośnie.

Badania przeprowadzone przez amerykańską Freelancers Union- największą organizację zrzeszającą 56,7 milionów pracowników niezależnych, określiły pięć typów freelancerów:

 • niezależny wykonawca (35% freelancerów) to osoba wykonująca wyłącznie zlecenia, nieposiadająca stałego pracodawcy i dochodu,
 • pracownik mieszany (28% freelancerów) dla którego na przychód składają się w równym stopniu zlecenia i praca w tradycyjnym wymiarze, 
 • pracownik dodatkowy (25% freelancerów), który w ciągu dnia pracuje tradycyjnie, a wieczorami i w nocy wykonuje dodatkowe zlecenia,
 • pracownik tymczasowy (7% freelancerów) to osoba zatrudniona na na czas krótkoterminowy, posiada jednego pracodawcę i jeden kontrakt,
 • freelancer we własnym biznesie (5% freelancerów) jest właścicielem firmy i jednocześnie pracuje jako wolny strzelec.

Czym zajmują się freelancerzy? Lista zawodów i zarobki.

Lista zawodów które można wykonywać jako freelancer stale się wydłuża, jednak najpopularniejsze są wciąż branże twórcze.

Portal useme w 2019 roku przeprowadził ankietę, która określa zawody i grupy zawodów (oraz ich procentowy udział w całym rynku wolnych strzelców), wykonywane najczęściej w ramach freelancingu. Są to:

 • Copywriting i Social media (30%)
 • Grafika / Projektowanie (24%)
 • Usługi IT/ Programowanie (12%)
 • Strony internetowe / Sklepy internetowe (10%)
 • Fotografia / Wideo / Animacja (9%)
 • Tłumaczenia (8%)
 • Wirtualna pomoc / Asystentura (4%)
 • Prace manualne / Rękodzieło (2%)

Zarobki nie są stałe ani ściśle określone, a wpływ na nie ma wiele czynników, przede wszystkim staż pracy, wykształcenie, doświadczenie a także ilość i wartość podjętych zleceń.

Według raportu z 2019 roku miesięczne zarobki w poszczególnych grupach zawodowych przedstawiają się następująco:

 • copywriting i praca w mediach:
  – 44% ankietowanych zarabia nie więcej niż 1000 złotych,
  – 40% otrzymuje 1000- 3000 złotych,
  – 11% oscyluje w granicach 3000- 5000 złotych,
  –  5% badanych inkasuje kwoty powyżej 5000 złotych.
 • grafika i projektowanie:
  – 45% respondentów zadeklarowało przychód do 1000 złotych,
  – 34% otrzymuje 1000- 3000 złotych,
  – 14% dostaje 3000-5000 złotych,
  –  6% badanych zarabia powyżej 5000 złotych.
 • fotografia / wideo / animacja:
  – 37% badanych ma dochód nieprzekraczający 1000 złotych,
  – 39% otrzymuje 1000- 3000 złotych,
  -15% inkasuje 3000-5000 złotych,
  –  9% wykazuje przychód powyżej 5000 złotych.
 • usługi IT oraz programowanie:
  – 26% pracowników zarabia do 1000 złotych,
  – 28% otrzymuje 1000- 3000 złotych,
  – 17% ma przychód w granicach 3000 -5000 złotych,
  – 29% osiąga próg powyżej 5000 złotych.
 • tłumaczenia:
  – 40% badanych nie przekracza 1000 złotych,
  – 34% zarabia 1000 – 3000 złotych,
  – 15% otrzymuje 3000-5000 złotych,
  – 11% osiąga kwoty powyżej 5000 złotych.

Sklepy internetowe, wirtualna pomoc, asystentura, prace manualne i rękodzieło nie zostały dokładnie oszacowane, ponieważ wykonywane zlecenia i sprzedane artykuły mają bardzo rozbieżne wartości. Najczęstszym wskazaniem respondentów był jednak dochód nieprzekraczający 1000 złotych.

Jak przygotować się do pracy jako freelancer? Porady na start.

Zanim zdecydujemy się przejść całkowicie na tę formę pracy, niezbędne jest zebranie “funduszu awaryjnego”, który pozwoli nam przetrwać w początkowej fazie, freelancing nie od razu musi być dochodowy.

Od czego zacząć:
Warto zacząć od stworzenia dobrego, profesjonalnego CV i portfolio, które pozwolą przedstawić wszystkie atuty potencjalnemu zleceniodawcy.
 
Warto wyeksponować przede wszystkim doświadczenie zawodowe, lub w przypadku jego braku skupić się na umiejętnościach oraz ambicjach zawodowych.

Następnym krokiem jest wybór i rejestracja na sprawdzonych i pewnych portalach dla freelancerów, gdzie znajdują się zlecenia lub takich z możliwością wystawienia ogłoszenia. 

Zlecenia można także znaleźć z łatwością w social mediach, na przykład na grupach tematycznych.

Bardzo pomocne może okazać się stworzenie profilu zawodowego na portalu LinkedIn, zawierającego dokładny opis dotychczasowej pracy, projektów i osiągnięć.

Na początku lepiej wybierać oferty dotyczące znanej specjalizacji, wiedzy lub umiejętności, tak aby zlecenie zostało wykonane jak najdokładniej i bez opóźnień.

Jest to inwestycja, która ułatwi budowanie renomy, a także może skłonić klienta do stałej współpracy lub polecenia naszych usług innym, znajomym firmom. Wykazano bowiem, że zlecenia dla freelancerów pochodzą najczęściej od mikroprzedsiębiorstw (68,4% przypadków).

Ważnym aspektem jest również odpowiednia organizacja, szczególnie czasu pracy- zbyt długi może obniżyć produktywność i motywację lub spowodować wypalenie.

I najważniejsze, zawieranie umów, niezależnie od kwoty to podstawa. Daje nam, jak i klientowi przejrzystość warunków, pewność i bezpieczeństwo. 

Zalety freelancingu.

Freelancing to przede wszystkim niezależność. 

Możliwość wyboru miejsca pracy, a raczej brak konieczności dojazdów do biura to świetne rozwiązanie, które zapewnia wygodę i komfort, a także pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze.
 
Elastyczność godzin czy pory dnia odpowiedniej na pracę pozwolą osiągnąć maksymalną produktywność.
 
Samodzielna organizacja pracy jest dla wielu największą zaletą. 
Dotyczy to również selekcji zleceń. Freelancer może wybrać te, które są konkretne i dokładnie określone albo zdecydować się na takie, które wykona według własnego pomysłu, bez wytycznych i sztywnych ram.

Jest to świetny sposób samorealizacji, w końcu wolny strzelec pracuje na swoje nazwisko, budując swoją markę, a możliwości rozwoju są nieograniczone.

Taki rodzaj pracy może po pewnym czasie zapewnić przychód większy niż na etacie. Doświadczony freelancer ma decydujący wpływ na warunki umowy.
Dodatkowo, jeśli zdecyduje się założyć własną działalność gospodarczą, może skorzystać z kredytów i dotacji dla małych przedsiębiorstw.

Wady freelancingu.

Praca freelancera daje niezależność i swobodę działania, jednak zazwyczaj nie ma w niej gwarancji stałości i bezpieczeństwa finansowego, jakie daje praca na etacie.

Zarobki uzależnione są przede wszystkim od ilości zleceń, które nie pojawiają się regularnie, co utrudnia utrzymanie płynności finansowej i może być stresujące.

Sporym utrudnieniem, szczególnie na początku może być fakt, że dopóki nie mamy odpowiedniej renomy, znajomości i bazy klientów, to głównie konkurencja ustala stawki do których trzeba się dostosować.

Frelancer sam musi opłacać podatki i nie przysługuje mu płatny urlop czy wynagrodzenie chorobowe.

Badania rynku pokazują, że głównymi problemami z jakimi borykają się freelancerzy to niskie stawki, brak dobrych zleceń, sztuczne zaniżanie cen oraz duża konkurencja.

praca jako freelancer

Gdzie szukać pracy jako freelancer? Przegląd najciekawszych portali.

Ankieta przeprowadzona przez serwis useme pokazuje, że freelancerzy pozyskują zlecenia głównie przez polecenia i rekomendacje (58%) oraz portale ogłoszeniowe (47%), tylko ułamek respondentów korzysta z mediów społecznościowych i zagranicznych serwisów w poszukiwaniu zleceń.
Najpopularniejsze i pewne portale dla freelancerów to przede wszystkim:

 • useme.eu – to jeden z najlepiej rozwiniętych serwisów. Umożliwia wystawianie faktur bez zakładania firmy. Codziennie pojawiają się nowe, różnorodne zlecenia.
 • Grupy tematyczne na FB / Media społecznościowe / Linkedin
 • freelancer.com – portal gdzie znajdują się oferty z całego świata. Większość z nich jest w języku angielskim, ale często zdarzają się też w polskim, niemieckim czy hiszpańskim. Pojawia się tam nawet kilkanaście zleceń dziennie.
 • oferia.pl – jest to portal ze zleceniami z różnych dziedzin, jak usługi fotograficzne, programowanie, tłumaczenie czy copywriting. Chociaż konkurencja jest duża, to świetne miejsce aby nabrać doświadczenia.
 • upwork.com – jest to jeden z największych portali dla freelancerów i zleceniodawców z 15 milionami aktywnych użytkowników. Każdego dnia ukazują się nowe ogłoszenia, a stawki są przyzwoite. Witryna umożliwia komunikację z klientem w trybie rzeczywistym.
 • freelanceria.pl – zlecenia pojawiają się często, a serwis nie pobiera prowizji. Umożliwia wystawianie darmowych ogłoszeń.
 • outwork.pl – to portal podzielony na kilkadziesiąt kategorii, oferty pojawiają się tam regularnie. Ilość zleceń do których może aplikować freelancer jest nieograniczona.

Alternatywną formą nawiązania współpracy jest bezpośredni kontakt do firm, które mogą być zainteresowane usługami, które oferujemy. A także tych, które szukają pracowników na etat, ponieważ współpraca z freelancerem może okazać się dla nich korzystniejsza.

Duże zapotrzebowanie na usługi zdalne sprawia, że rynek jest bardzo stabilny i różnorodny, a z czasem będzie się tylko rozwijał, tworząc możliwości i miejsce dla większości specjalizacji.

Jeżeli chcesz zacząć przygodę z freelancingiem – polecam Ci serdecznie książkę “Kariera Freelancera”, która pokaże Ci krok po kroku jak wybrać zawód, jak zacząć pracę oraz zarabianie jako freelancer.

Każdy kto zastanawia się nad przejściem na tę formę działalności powinien rozważyć wszystkie wady i zalety. I przygotować się na to, że początki (naprawdę) bywają trudne. Jednak przy odpowiednim zaangażowaniu i wytrwałości – warto. Jedno jest pewne – freelancing to przyszłość.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE RÓWNIEŻ:

Zobacz inne posty na portalu Pracawsieci.net:

Ta strona używa ciasteczek Więcej informacji

Ciasteczko (formalnie HTTP Cookie, w skrócie ang. cookie, tłumaczone czasem jako plik cookie) – mały fragment tekstu, który serwis internetowy wysyła do przeglądarki i który przeglądarka wysyła z powrotem przy następnych wejściach na witrynę. Używane jest głównie do utrzymywania sesji np. poprzez wygenerowanie i odesłanie tymczasowego identyfikatora po logowaniu. Może być jednak wykorzystywane szerzej poprzez zapamiętanie dowolnych danych, które można zakodować jako ciąg znaków. Dzięki temu użytkownik nie musi wpisywać tych samych informacji za każdym razem, gdy powróci na tę stronę lub przejdzie z jednej strony na inną. Źródło: wikipedia.org Więcej informacji: https://pl.wikipedia.org/wiki/HTTP_cookie

Wyłącz