Jak założyć firmę? Zakładanie firmy krok po kroku.

Zastanawiasz się jak założyć firmę?

Przymierzasz się do założenia własnej firmy, ale masz jedynie mgliste wyobrażenia odnośnie do tego, jak się za to zabrać?

Niniejszy poradnik rozwieje Twoje wątpliwości i pokaże Ci w jaki sposób wszystko sprawnie zorganizować, by nie tracić cennego czasu i nie popełnić błędów.


O sukcesie firmy decyduje szereg czynników. Niektórzy znajdują swoją niszę i praktycznie z dnia na dzień mogą pochwalić się rewelacyjnymi wynikami, inni zaś muszą długo i ciężko na nie pracować, dochodząc do pewnych rzeczy metodą prób i błędów.

Zrozumiałe jest, że wolisz znaleźć się w tej pierwszej grupie – dlatego tak ważne są dobra organizacja i usystematyzowanie działań. Jeżeli nie masz jeszcze pomysłu na biznes warto sprawdzić mój wpis 66 najlepszych pomysłów na biznes i własną firmę z niskim kapitałem.

Z tego poradnika dowiesz się:

 • jakie są najważniejsze zalety i wady działalności gospodarczej,
 • co zrobić zanim ruszysz z przedsięwzięciem,
 • jak sfinansować założenie firmy,
 • jakie dokumenty trzeba wypełnić,
 • w których urzędach złożyć wizytę i jakie formalności załatwić,
 • na jakiego rzędu wydatki się przygotować.

Założenie własnej firmy – Zalety i Wady

Sprawdź jakie są plusy i minusy założenia swojej firmy

Jednoosobowa działalność gospodarcza – bo zapewne ją właśnie masz na myśli, to najprostsza i jednocześnie najbardziej rozpowszechniona forma prawna firmy.

Jej popularność nie jest dziełem przypadku, a efektem licznych zalet. Każdy medal ma dwie strony i nie inaczej jest w tym przypadku.

Oto zalety i wady jednoosobowej działalności gospodarczej:

Zalety

 • brak kosztów związanych z rejestracją,
 • elastyczny czas pracy,
 • możliwość odliczania kosztów prowadzenia działalności gospodarczej od dochodu,
 • możliwość odzyskania podatku VAT za zakupione przedmioty,
 • możliwość wyboru formy opodatkowania,
 • prosta i tania księgowość,
 • szansa na bardzo wysokie dochody,
 • ogromne pole do popisu, jeśli chodzi o rozwój zawodowy i realizowanie indywidualnych celów.

Wady

 • obowiązek opłacania składek ZUS bez względu na wielkość obrotów,
 • pełna odpowiedzialność prawna i majątkowa za długi firmy,
 • nieustanna walka o klienta,
 • zmagania z biurokracją,
 • brak płatnego urlopu,
 • niski poziom zabezpieczeń socjalnych,
 • multizadaniowość – mówiąc innymi słowy, o wszystko musisz martwić się sam.

Zanim zarejestrujesz własną firmę

Sprawdź co musisz zrobić zanim zarejestrujesz własną działalność

Największe sukcesy w biznesie odnoszą ludzie, którzy zajmują się tym, co kochają robić. Obecnie dużo się mówi o zarabianiu na pasji, niemniej pamiętaj, że w praktyce różnie z tym bywa.

Zanim więc pobiegniesz do urzędu wypełnić wniosek rejestracyjny:

 • poznaj branżę, w której zamierzasz działać i zdobądź możliwie jak najbardziej rozległą wiedzę na jej temat,
 • przetestuj pomysł na biznes – sprawdź czy na Twoje produkty będzie popyt i dowiedz się, czego oczekują Twoi przyszli klienci.

Warto przy tym sięgnąć po fachową literaturę, która pomoże Ci zrozumieć mechanizmy rządzące światem biznesu.

Jeśli zaś nie chcesz od razu rzucać się na głęboką wodę bądź masz problem z przetestowaniem pomysłu, możesz skorzystać z opcji w postaci inkubatora przedsiębiorczości. Co miesiąc ponosisz stały koszt (370 zł) i nie musisz się martwić o ZUS, księgowość czy sprawy urzędowe.

Skąd pozyskać środki na otwarcie firmy?

Jak zdobyć pieniądze potrzebne na otwarcie firmy?

Na start potrzebne są pieniądze. Skąd je wziąć, jeśli nie posiadasz stosownych oszczędności?

Dobrym pomysłem jest skorzystanie z dotacji z Urzędu Pracy na otwarcie działalności gospodarczej:

Dobra informacja

Warto odwiedzić lub zadzwonić do Urzędu Pracy i zapytać o bezzwrotne dotacje na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. Jest to kwota w zależności od miejsca zamieszania w graniach 19 000 do 24 000 zł. Pieniądze możesz wydać na sprzęt, reklamę lub inne cele.

Inne sposoby pozyskania finansowania:

 • pożyczka od rodziny lub znajomych,
 • gotówkowa pożyczka bankowa,
 • dofinansowanie z Unii Europejskiej pozyskane w ramach odpowiedniego programu,
 • spółdzielnia socjalna,
 • dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych – pod warunkiem, że masz orzeczenie o niepełnosprawności,
 • programy rządowe,
 • znalezienie wspólnika.

Pamiętaj: chcąc pozyskać zewnętrzne dofinansowanie, musisz przygotować dobry biznesplan, który przekona potencjalnego inwestora do Twojego przedsięwzięcia.

Zatem jeżeli decyzja została podjęta i zastanawiasz się jak założyć firmę – zobacz co musisz zrobić aby zarejestrować własną działalność.

Jak założyć firmę krok po kroku – Poradnik

Zobacz poradnik jak założyć własną działalność gospodarczą

1. Rejestracja firmy.

W celu zarejestrowania firmy musisz wypełnić druk CEIDG-1:

 • osobiście we właściwym dla Twojego miejsca zameldowania urzędzie miasta lub gminy,
 • na stronie prod.ceidg.gov.pl – w ciągu 7 dni trzeba się zgłosić do urzędu, aby osobiście podpisać wniosek,
 • zdalnie – używając podpisu elektronicznego bądź profilu zaufanego na ePUAP.

Ponadto możesz też wysłać wypełniony wniosek tradycyjną pocztą, aczkolwiek urząd zażąda od Ciebie okazania notarialnego potwierdzenia podpisu.

Najlepszy czas na rozpoczęcie działalności to początek nowego miesiąca (ale nie pierwszy dzień miesiąca), dlaczego? Dowiesz się tego w filmie poniżej:

– rejestrując firmę, musisz określić konkretny termin. Nie zapominaj o ważnej sprawie: bez względu na to, którego dnia ruszysz z działalnością, składkę zdrowotną zapłacisz za pełny miesiąc.

Złożenie wniosku jest jednoznaczne ze zgłoszeniem działalności do ZUS-u lub KRUS-u, GUS-u oraz do Naczelnika Urzędu Skarbowego.

Video poradnik jak założyć firmę na stronie CEIDG.


2. Wizyta w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

Wypełniając formularz CEIDG-1, rejestrujesz się jako płatnik składek ZUS – ale nie jako ubezpieczony. Na złożenie wizyty w ZUS-ie masz 7 dni, licząc od dnia zarejestrowania firmy.

Tutaj czeka na Ciebie kolejny formularz do wypełnienia:

 • ZUS ZUA – właściwy dla przedsiębiorców opłacających składki ZUS i na ubezpieczenie zdrowotne lub
 • ZUS ZZA – właściwy dla osób opłacających jedynie składki na ubezpieczenie zdrowotne, taką możliwość mają np. osoby pracujące na etacie.

Formularze pobierzesz ze strony www.zus.pl – szukaj ich w zakładce „wzory formularzy/firmy/ dokumenty zgłoszeniowe i rozliczeniowe”.

Nie ma rzecz jasna żadnych przeciwwskazań, aby stosowne druki wypełnić w urzędzie przy pracowniku.


3. Wizyta w Urzędzie Skarbowym.

Jeśli zamierzasz zostać płatnikiem VAT, musisz złożyć w Urzędzie Skarbowym prawidłowo wypełniony formularz VAT-R będący deklaracją przedsiębiorcy co do sposobu rozliczania się  z fiskusem z podatku od towarów i usług.

Rejestracji jako płatnika VAT należy dokonać najpóźniej na dzień przed rozpoczęciem sprzedaży towarów i usług objętych tymże podatkiem.

Obecnie jest to bezpłatne – wraz z początkiem 2015 r. został zniesiony obowiązek uiszczania opłaty z tego tytułu w wysokości 170 zł.

Uwaga: w sytuacji, gdy na swój własny wniosek zechcesz uzyskać potwierdzenie rejestracji do VAT, poniesiesz powyższą opłatę.


4. Wizyta w banku.

Nie ma przepisów, które obligują Cię do posiadania rachunku firmowego, aczkolwiek w praktyce jest to naprawdę sporym udogodnieniem. Poza tym nierzadko spotkać się można z zapisami w bankowych regulaminach o zakazie wykorzystywania konta osobistego do rozliczeń firmowych.

Powód jest prosty – za operacje wykonywane na rachunkach firmowych banki pobierają wyższe prowizje, nie chcą zatem tracić zysków.

Inna sprawa, że np. przy kontroli z Urzędu Skarbowego możesz mieć problem z wykazaniem, których operacji dokonywałeś jako osoba prywatna, a których jako przedsiębiorca. Odrębne rachunki – indywidualny i firmowy – to po prostu wygoda.

Pamiętaj:

 • konto firmowe jest obowiązkowe, jeżeli stroną transakcji, z której wynika płatność, jest inny przedsiębiorca, a jednorazowa wartość transakcji – bez względu na liczbę wynikających z niej płatności – przekracza równowartość 15 tys. zł,
 • Urząd Skarbowy i ZUS muszą znać numer rachunku, z którego opłacane będą składki, podatki itp. – nie trzeba jednak biegać po urzędach, wystarczy zgłoszenie stosownych zmian w formularzu CEIDG-1.

5. Kasa fiskalna – czy masz obowiązek ją posiadać?

Czy każdy przedsiębiorca musi posiadać kasę fiskalną?

Odpowiedź brzmi – nie.

Aktualnie ze zwolnienia z obowiązku rejestrowania sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej mogą korzystać podatnicy, których obrót netto w poprzednim roku nie przekroczył kwoty 20 tys. zł – w rachubę wchodzi tutaj jedynie obrót ze sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych.

Obowiązujące od 1 stycznia 2017 r. rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących mówi ponadto o przypadkach, kiedy stosuje się tzw. zwolnienie podmiotowe.

Przykładowo kasy fiskalnej nie muszą mieć przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż wysyłkową – z zaznaczeniem, że otrzymują wynagrodzenie w całości za pośrednictwem banku, poczty lub SKOK-ów (są towary, do których zapis ten nie ma zastosowania).

Kasa fiskalna to niemały wydatek – średnio od 1000 zł wzwyż.

Jeśli się okaże, że w Twoim przypadku jest on niezbędny, nie zapominaj o tym, że:

 • jako rozpoczynający działalność przedsiębiorca masz prawo odliczyć od podatku część kosztów – 90 proc. wartości zakupionej kasy, lecz nie więcej niż 700 zł,
 • jesteś zobligowany powiadomić na piśmie Naczelnika Urzędu Skarbowego o zamiarze wprowadzenia kasy,
 • masz 7 dni od daty fiskalizacji na zgłoszenie do fiskusa rozpoczęcia ewidencji za pomocą kasy.

Przedsiębiorcom prowadzącym ewidencję przy zastosowaniu kas fiskalnych Urząd Skarbowy nadaje specjalny numer ewidencyjny – trzeba go umieścić w widocznym miejscu na urządzeniu.


6. Firmowa pieczęć.

Tutaj – podobnie jak przy firmowym koncie – mamy do czynienia z pewnym paradoksem.

Nie ma odgórnych zaleceń co do obowiązku posiadania firmowej pieczęci, ale w praktyce się bez niej nie obejdziesz – większość Twoich kontrahentów oraz urzędników będzie jej wymagać.

Na pieczęci powinny znaleźć się następujące dane:

 • pełna nazwa firmy,
 • adres siedziby,
 • dane kontaktowe – nr telefonu i e-mail,
 • numery NIP i REGON,
Przydatna wskazówka

Zlecając wykonanie pieczęci, zamów od razu wizytówki


Zapraszamy do dyskusji w komentarzach na temat zakładania firmy.


Jeden komentarz

 1. Jeżeli posiadają Państwo jakiekolwiek pytania na temat założenia firmy – odpowiemy na każdy komentarz i pomożemy rozwiązać problem związany z założeniem firmy.

Zostaw komentarz