MLM – Marketing sieciowy

Wolność finansowa, dochód pasywny to pojęcia często kojarzone z MLM. Jednak tak naprawdę niewiele ludzi zdaje sobie sprawę czym jest i jak dokładnie działa Multi Level Marketing czy inaczej marketing sieciowy. Obalmy zatem mity, które nagromadziły się wokół marketingu sieciowego oraz zobaczmy jak to wygląda w praktyce.

MLM – Co to jest? podstawowe informacje

Sprawdź czym jest MLM

Aby zrozumieć idee MLM należy wpierw spojrzeć na sposób działania firm. Jak wiadomo marketing jest jednym z głównych czynników decydujących o dochodach i zyskach danej firmy. Nawet najlepszej jakości produkt nie będzie kupowany jeśli nie dowie się o nim wystarczająca ilość osób. Stąd duże firmy nie szczędzą pieniędzy na kosztowne spoty reklamowe, bilbordy czy kampanie w internecie. Taka strategia, mimo że używana jest przez największych gigantów biznesu, to nie jest pozbawiona wad. W przypadku takich firm koszty produkcji wynoszą zazwyczaj do 10%. Większa część pieniędzy jaką płaci klient za produkt jest właśnie przeznaczana na reklamy. W przypadku dużych firm możliwe jest takie balansowanie kosztami dystrybucji, aby zaproponować konkurencyjną cenę. Jednak w przypadku początkujących lub małych firm, przedsiębiorcy trafiają w pewnym momencie na mur, który sprawia że nie są w stanie trafić do tak dużej ilości klientów jak giganci biznesu.

Dlatego też narodziła się idea MLM, czyli Multi Level Marketing. Powstała ona z myślą, aby zintensyfikować ilość klientów do jakich trafia dany produkt bez ponoszenia kolosalnych kosztów promocji. Marketing wielopoziomowy, jak nazywany jest MLM w Polsce, oparty jest na sieci dystrybutorów, czyli partnerów biznesowych. Oznacza to, że osoby korzystające z produktów danej firmy mają możliwość sprzedaży tych produktów swoim znajomym, przyjaciołom, rodzinie, za co otrzymują określoną prowizję.

Jak wiemy już czym jest Multi Level Marketing, to zastanówmy się…

W jaki sposób działa MLM?

Zobacz jak działa MLM

Znając już idee marketingu wielopoziomowego możemy przejść do przedstawienia zasady jego działania. Jak już zostało wspomniane wcześniej w MLM istnieje możliwość zarabiania na sprzedaży produktów danej firmy. Jednak to nie wszystko. Wiele tego typu firm oferuje prowizję także od sprzedaży produktów partnerów, których włączyliśmy do programu. Jednak zanim się zaplątamy w zawiłych definicjach zacznijmy od podstaw.

Mówiąc najprościej w MLM istotne jest zbudowanie określonej sieci partnerów, którzy razem z nami będą sprzedawać produkty firmy. Dla przykładu, jeśli za naszą namową do programu zapiszę się trzech naszych znajomych, to będziemy otrzymywać część prowizji również z ich sprzedaży. Dodatkowo jeśli każdy z nich zachęci swoich trzech znajomych do MLM, to otrzymamy prowizję nie od trzech, a od dwunastu osób. Rozumiesz już idee?

Jeszcze dla lepszego zobrazowania posłużmy się przykładem. Załóżmy, że prowizja ze sprzedaży wynosi 15%, miesięcznie każdy z członków sieci generuje dochód dla firmy na poziomie 1000 złotych. Dodatkowo w sieci znajduje się 25 osób (5 znajomych, którzy polecili MLM kolejnym 5 znajomym) i za obrót całej grupy otrzymujesz 5% ze sprzedaży. Wówczas ze swojej sprzedaży zarobisz 150 zł, natomiast dochodu pasywnego dostaniesz 1250 zł (5% z 25000), co daje łączną kwotę 1400 złotych miesięcznie. Jest to jedynie przykład, ale w bardzo dobry sposób pokazuje, gdzie w MLM kryją się największe pieniądze. O tym jednak dalej.

Zapewne już na tym etapie zwróciłeś uwagę na fakt, jak bardzo marketing wielopoziomowy przypomina piramidę finansową. Dlatego też w kolejnym etapie zastanowimy się…

Czym różni się MLM od piramidy finansowej?

Czy MLM to piramida finansowa?

Wokół Multi Level Marketing narosło w ostatnim czasie bardzo dużo mitów i półprawd. Zatem zanim przejdziemy do porównania MLM do piramidy finansowej rozwiejmy najczęściej występujące wątpliwości.

Po pierwsze bardzo duża część osób uwierzyła, że MLM to nic innego jak rozsyłanie jak największej ilości wiadomości do jak największej ilości osób i czekanie na spływanie zamówień. Jak pokazują badania jedynie 1% rozsyłanych mailowo ofert jest odczytywana i zachęca klienta do zakupu. Taka strategia jest zatem nie tylko nieskuteczna, ale także niezwykle irytująca dla potencjalnego klienta/partnera biznesowego i może skutecznie odstraszać od MLM.

Po drugie w MLM nie powinno stosować się manipulacji, obrażania i krytykowania klienta. Bardzo często wśród nieprofesjonalnych osób, działających w sieci marketingu wielopoziomowego można spotkać się ze stwierdzeniami – “Tylko idiota by nie skorzystał…” lub “Ja w przeciwieństwie do Ciebie za parę lat będę jeździł wypasionym, sportowym samochodem…”. To kolejne strategia działania, która nie ma w sobie nić z idei MLM i nie powinna być stosowana przez partnerów biznesowych.

Po trzecie MLM to nie jest pasywny dochód po miesiącu działania. Osiągnięcie zysków wymaga czasu, jednak o tym temacie napisze w dalszej części artykułu.

Ok, zastanówmy się teraz czym różni się MLM od piramidy finansowej.

Legalność

Jak dobrze wszyscy wiemy piramidy w Polsce oraz wielu krajach na świecie są zabronione i propagowanie tego typu działalności jest niedozwolone.

Sposób działania

Mimo pewnych podobieństw MLM różni się od typowych piramid finansowych. Zarabianie w marketingu wielopoziomowym polega na sprzedaży usług, produktów i budowaniu sieci biznesowej. Piramida skupia się wyłącznie na budowaniu sieci i pobieraniu opłaty od każdego nowego członka.

Opłaty

Wstępując do MLM nie płacisz żadnej opłaty wstępnej. W piramidach natomiast podstawą zarobku osoby na szczycie są opłaty pobierane od nowych osób.

Zarabki

W piramidach realną szansę zarobienia ma wyłącznie osoba znajdująca się na szczycie. W MLM członkowie sieci mają wpływ na swoje przychody nie tylko przez zachęcanie nowych osób do wstąpienia do sieci, ale także przez sprzedaż produktów.

Jakie zalety i wady posiada MLM?

Sprawdź plusy i minusy MLM

Zalety MLM

 • Brak potrzebnych kwalifikacji i doświadczenia – tak naprawdę zacząć działać w MLM może każdy. Wszystkie szkolenia i informacje, które powinieneś wiedzieć zapewnia firma oraz osoba budująca daną grupę. Oczywiście co pewien czas organizowane są przez firmę dodatkowe seminaria oraz szkolenia dla partnerów biznesowych.
 • Brak początkowych kosztów – jak wiadomo założenie własnego biznesu wiąże się z dużą ilością potrzebnej gotówki na początek, jednak w przypadku MLM nie jest to konieczne i nie jest wymagana wpłata początkowa jak w przypadku piramid finansowych
 • Niskie ryzyko straty – próbując swoich sił w MLM niewiele tracisz. Brak wkładu własnego oraz dochód uzależniony od prowizji sprawiają, że jeśli działasz to zarabiasz, jeśli nie działasz to nie zarabiasz (jednak nic nie tracisz)
 • Samodzielność – sam decydujesz w jakich godzinach oraz dniach chcesz poświęcić czas na budowanie sieci i sprzedaż produktów
 • Dobra opcja jako dodatkowy sposób zarobkowania – jak większość osób w MLM możliwe jest godzenie pracy na etacie z działalnością w marketingi wielopoziomowym, co przekłada się na dodatkowe pieniądze do budżetu domowego
 • Możliwość podnoszenia kwalifikacji – tyczy się to zwłaszcza tzw. umiejętności miękkich, które przydadzą się nie tylko w życiu zawodowym, ale i osobistym
 • Osiągnięcie legendarnego “dochodu pasywnego” – w przypadku aktywnego i konsekwentnego działania możliwe jest osiągnięcie wysokich zarobków z sieci, która będzie na Ciebie pracować

Wady MLM

 • Popularność MLM – strategia ta już jest znana w naszym kraju od co najmniej 20 lat. Niestety niekompetentne osoby oraz opinie partnerów, którzy nie osiągnęli sukcesu w marketingu wielopoziomowym sprawiają, że wiele osób ma negatywne przeświadczenie o MLM. Sprawia to, że czasem potrzeba naprawdę sporo czasu, zanim przekona się nowe osoby do wstąpienia do naszej grupy. W tym przypadku czas, cierpliwość oraz szczerość odgrywają główną rolę.
 • “Bańka sukcesu MLM” – punkt ten odnosi się do oczekiwań nowych osób, co do zarobków płynących z MLM. Takie hasła jak “pasywny dochód” dobrze zachęcają do przystąpienia, jednak nie pokazują, że jedynie czas i konsekwencja jest gwarancją sukcesu.
 • Nie jest to Twoje – niestety nawet najlepsze programy MLM nie sprawią, że będzie to Twój biznes. Jednak faktem jest, że możesz mieć wpływ na kształtowanie firmy bez ponoszenia własnego ryzyka.

Jak zarobić nawet 5000 złotych miesięcznie w MLM?

Zobacz jak nieźle zarobić w MLM

Znasz już doskonale sposób działania MLM i wiesz na czym polega zarabianie. Zastanówmy się teraz ile tak naprawdę można zarobić na tym.

Po przystąpieniu do programu początkowo “zarabiasz” na robionych przez siebie zakupach. Jako partner biznesowy masz niższą cenę na usługę lub produkt. Dla przykładu kosmetyk, który normalnie kosztuje 30 złotych ty dostajesz za 20 lub 25 złotych.

W dalszej kolejności kiedy przetestujesz produkt zaczynasz go polecać dalej. Teraz zarabiasz na każdym kolejnym sprzedanym egzemplarzu określoną prowizję. Potem zapraszasz ludzi do swojej grupy i tak powstaje sieć partnerów, z którą osiągacie wspólne zyski.

Średnia prowizja ze sprzedaży produktów wynosi w MLM średnio 20%. Optymalnym do zrealizowania obrotem w ciągu miesiąca jest kwota 2400 zł. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że zaprosisz do grupy 5 znajomych, który zaproszą kolejną piątkę (co nie jest wygórowaną liczbą) i założymy prowizję dochodu biernego na poziomie 8% to w ciągu miesiąca jesteśmy w stanie zarobić 5280 zł.

Należy jednak pamiętać, że jest to kwota przeznaczona dla najbardziej wytrwałych partnerów. Budowanie solidnej grupy i zaufania marki wymaga czasu, stąd osiągnięcie takiego dochodu pasywnego wcale nie jest łatwe. Jednak jak pokazują liczne przykłady, jest możliwe.

Jak wspominałem już wcześnie MLM stało się niezwykle popularne i obecnie na rynku, znajduje się wiele firm oferujących taki sposób zarobkowania. Dlatego też przygotowałem specjalnie dla Ciebie…

mlm informacje o marketingu sieciowym

TOP 5 – ranking firm MLM – kolejność losowa

Sprawdź zestawienie najlepszych firm MLM

Szukasz sprawdzonej firmy MLM?

Szukasz sprawdzonej firmy MLM? Skontaktuj się z osobą, która bezpłatnie pomoże Ci zacząć zarabianie w marketingu sieciowym.
Kontakt telefoniczny: 601-523-161.


Miejsce #1 – DuoLife

Nasz ranking rozpoczniemy od firmy DuoLife działającej na polskim rynku od 2013 roku. W jej ofercie początkowo znaleźć można było głównie suplementy diety, jednak partnerzy firmy mają do zaoferowania ponad 30 różnych produktów. Mimo krótkiego okresu działalności na naszym rynku wokół DuoLife zrobiło się naprawdę głośno. Nie powinno to jednak dziwić, bowiem firma działa już w ponad 30 krajach na świecie i postawiła sobie za cel podbicie największych rynków międzynarodowych.

Najlepiej sprzedawanymi produktami DuoLife są suplementy, które pomagają w schorzeniach najczęściej pojawiających się w populacji. Są to m.in. preparaty wspomagające układ krążenia, poprawiające wartości cholesterolu we krwi, czy pomagające w utrzymaniu dobrej pamięci i równowagi emocjonalnej. Dodatkowo w ofercie znajdują się środki czystości do usuwania szczególnie silnych zabrudzeń, jak kamień, czy zabrudzenia tkanin.

Za marką DuoLife przemawiając liczne nagrody oraz certyfikaty, jednak najważniejszym z nich jest certyfikat FDA, czyli Food and Drug Administration.


Miejsce #2 – Bepic

Kolejną pozycją na naszej liście jest Bepic. Ta młoda firma, powstała w 2017 roku w Stanach Zjednoczonych bardzo dobrze radzi sobie nie tylko na naszym rynku, ale również i w USA, czy Europie. Za sukcesem Bepic stoi Eric Caprarese, który jest właścicielem fabryki produkującej suplementy dla ponad 100 różnych firm. Jednak fakt, że preparaty dostępne w ofercie Bepic dotykają trzech głównych problemów zdrowotnych populacji zachodniej, jak otyłość, depresja, nadmierny stres, sprawiają że sukces firmy nie może być przypadkiem.

Bardzo dużym plusem Bepic są prowizje dla partnerów. Ze sprzedaży możliwe jest uzyskanie 20% zysku. Natomiast prowizja zarobku osób w naszej sieci sięga 10%. Wysoka jakość produktów oraz wysokie zarobki sprawiają, że jest to naprawdę ciekawa propozycja dla osób chcących zająć się MLM.

Firma mimo, że jest jeszcze młoda to rozwija się w niesamowitym tempie, działając już w 190 państwach.


Miejsce #3 – PerfectColl

Trzecie już miejsce na naszej liście zajmuje PerfectColl. Jest to nasza rodzima firma, która zajmuje się sprzedażą naturalnych kosmetyków oraz urządzeń do pielęgnacji skóry i włosów. Projekt ten zasługuje na wyróżnienie ze względu na jakość produktów, które produkowane są w Parku Technologicznym w Gdyni i łączą w sobie najnowsze osiągnięcia biotechnologii i bioelektroniki.

Na początek każda nowa osoba otrzymuje 40% rabat na produkty dostępne w ofercie. W przypadku zbudowania sieci możliwe jest osiągnięcie dochodu pasywnego, aż z dwunastu poziomów. Warunkiem wypłacenia prowizji jest wypracowanie obrotu na poziomie 300 złotych.

Moda na dbanie o urodę oraz coraz większa ilość gabinetów kosmetycznych sprawia, że popyt na dobrej jakości produkty kosmetyczne będzie ciągle wzrastać. Nie powinno zatem dziwić, że PerfectColl jest bardzo pozytywnie oceniany na polskim oraz europejskim rynku.


Miejsce #4 – Green Ways International

Czwarte miejsce na naszej liście to kolejna firma oferująca suplementy diety, tym razem z Czech. Green Ways International z filią w Rybniku działa na polskim rynku od kilku lat. Warto zwrócić jednak uwagę na tą firmę ze względu na niepowtarzalne produkty jakie oferuje.

Będąc partnerem Green Ways International możesz kupować i sprzedawać suplementy diety zawierające wyciąg z jęczmienia oraz alg morskich co jest jedną z najlepiej przyswajalnych form witamin i minerałów.

Mimo, że firma nie jest jeszcze powszechnie znana w Polsce to posiada duży potencjał. Ciągłe stawianie na rozwój oraz poszerzenie oferty sprawiają, że jest to partner godny uwagi.


Miejsce #5 – Flavon

Ostatnie miejsce w naszym rankingu zajmuje weteran rynku MLM, który prowadzi swoją sprzedaż już od 2004 roku. Flavon jest węgierską firmą, która zajmuje się jak sama mówi – “udostępnianiem sposobu na lepsze i zdrowsze życie”. Sprzedaż prowadzona jest obecnie w ponad 40 krajach i głównym atutem oferowanych suplementów jest skład.

Każdy produkt firmy Flavon produkowany jest z naturalnych składników – owoce, warzywa bogatego w antyoksydanty, które korzystnie wpływają na zdrowie i funkcjonowanie organizmu.

Pomimo dobrze rozbudowanej sieci partnerów, wciąż jest możliwość dołączenia do programu i zarobienia na tym. Zwłaszcza że sam proces awansu jest bardzo ułatwiony w obrębie firmy.

Podsumowanie – MLM czy warto?

Czy warto zainteresować się MLM?

Każda firma oferuje inne możliwości rozwoju oraz gwarantuje zarobki na innym poziomie. Dlatego odpowiadając na pytanie czy warto brać MLM pod uwagę, odpowiedź jest jak najbardziej pozytywna. Nie każda firma MLM jednak zasługuje na zaufanie. Przed przystąpieniem do programu warto zrobić wcześniejszy research i porównać ofertę z innymi firmami.

Dodatkowo należy pamiętać, że aby osiągnąć duże pieniądze z MLM należy poświęcić dużo czasu na zbudowanie sieci i grupy dobrze wyszkolonych i profesjonalnych partnerów. Samo prowadzenie grupy wymaga również od założyciela ciągłego kontrolowania i wspierania. Stąd MLM nie jest dla osób niecierpliwych, niezdeterminowanych oraz nastawionych na szybki zysk.

Jeśli weźmiemy pod uwagę niskie koszty początkowe oraz fakt, że MLM może być łączone z pracą na etacie może to być świetna opcja jako dodatkowe zarabianie. Z czasem kiedy okaże się, że czas poświęcony na budowanie grupy procentuje, a nasze przychody ciągle wzrastają może okazać się, że praca na etacie nie będzie dłużej potrzebna.


4 komentarze

 1. Przeszłam przez wiele firm przez okres dwóch lat. Szukałam takiej firmy, któraby zaradziła moim problemom zdrowotnym czy do zrobienia delikatnego makijazu czyli miała takie produkty, które by m nie nie uczulały i nie tylko z dobrym planem marketingowym, preferowałam bardziej polskie firmy, aby móc po polsku się dogadać, również takich liderów, którzy mnie nie naciągną i nie oszukają na koszty, z czym też miałam do czynienia, ale takich, którym będzie zależało na moim rozwoju i będą dostępni i będą się dzielić ze mną swoim doświadczeniem, abym i ja była dobra w tym, co robię. A firma będzie miała mnóstwo zachęt do pracy a komunikacja między zarządem firmy a liderami będzie na dobrym poziomie. I tak jest.

 2. Zaczęłam współpracę z firmą inną niż te wymienione powyżej i jestem tymczasem z niej bardzo zadowolona. Myślę, że wszyscy niezależnie od firmy, którą reprezentujemy borykamy się z podobnymi problemami. Podzielcie się pomysłami jak radzić sobie z trudnościami tak, aby zwiększyć skuteczność w pozyskiwaniu partnerów do współpracy. Gdzie ich szukać? Dodam, że prowadzę sklep internetowy z autorskimi ubezpieczeniami na życie. Będę wdzięczna za wszelkie wskazówki.

 3. Właśnie jestem na etapie ponownego przystąpienia do programu jednej z firn. Tym razem bogatszy o wiedzę. Wkrótce powiem o szczegółach. Pozdrawiam

 4. MLM to praca jak każda inna – musisz w nią włożyć sporo energii, czasu i mieć odpowiednie predyspozycje – lubić pracę z ludźmi, mieć umiejętności sprzedażowe, negocjacyjne oraz najważniejsze – mieć samomotywacje, dążyć do wyznaczonego celu. Nic nie ma za darmo – w żadnej pracy. A firmę z branży Multi Level Marketingu musisz wybrać samodzielnie – zależy co lubisz robić i jaka dziedzina jest dla Ciebie.

Zostaw komentarz