PayPal – kompendium wiedzy o procesorze płatniczym
Przeczytaj artykuł o PayPal
PayPal jest obecnie najpopularniejszym systemem płatniczym w USA. W Polsce jednak nadal zdobywa popularność i uznanie użytkowników.
W dzisiejszym artykule przytoczymy wszystkie aspekty związane z PayPal-em i wyjaśnimy, jak wyglądają płatności przy użyciu tego systemu.
PayPal – czym jest?
Co to jest PayPal?
PayPal jest procesorem płatniczym, przy którego pomocy wykonasz bezpieczną płatność internetową. Zapłata może dotyczyć dowolnej usługi lub produktu, a odbywa się przy użyciu odpowiedniego, przypisanego do konta adresu e-mail.
Pierwsze głosy o systemie tym można było usłyszeć już w 1998 roku. W 2002 nastąpił znaczący wzrost popularności marki, ponieważ została wykupiona przez eBay.
Płatności PayPal obecne są w 190 krajach, a w 23 system ma swoją, indywidualną witrynę. Warto również nadmienić, że opisywany procesor płatniczy obsługuje aż 25 walut, dlatego zakupy produktów z zagranicy nie sprawiają problemów.
W 2016 roku liczba kont PayPal przekroczyła 179 milionów, co jest największą liczbą spośród wszystkich systemów płatności elektronicznych.
Dlaczego PayPal? Plusy i minusy
Jakie zalety i wady ma PayPal?
Ile kosztuje korzystanie z PayPal?
Jaki jest koszt użytkowania PayPal?
Założenie konta w systemie PayPal jest całkowicie pozbawione kosztów, a przelew środków możemy wykonać na kilka sposobów.
- Pierwszym z nich jest odwiedzenie witryny www.paypal-doladowania.pl. Przy użyciu tej strony i szybkiego przelewu dokonasz wpłaty na swoje konto PayPal. Pamiętaj, że operator przelewu pobiera kilkuprocentową prowizję.
- Drugim sposobem jest podpięcie karty kredytowej bądź debetowej. Dzięki temu korzystając z PayPal, środki na zakupy pobierane są bezpośrednio z karty, dlatego omijasz konieczność doładowania konta. W tym przypadku pobierana jest jednak prowizja w wysokości 2,9% kwoty transakcji powiększona o 0,80 zł.
- Ostatnia metoda polega na wykonaniu standardowego przelewu z konta bankowego na konto PayPal. Przelewy między użytkownikami systemu nic nie kosztują.
Opłaty pojawiają się natomiast w momencie otrzymania płatności za transakcję. Prowizja od przychodu wynosi od 1,9 do 2,9% i każdorazowo jest powiększana o 80 groszy. Handlowcy mogą jednak ubiegać się o specjalną stawkę prowizyjną.
Od transakcji międzynarodowych pobierana jest prowizja zarówno podczas płatności, jak i przychodu środków.
Za konieczność przewalutowania pieniędzy pobierana jest oddzielna opłata, zgodna z ustaloną Tabelą Opłat.
Proces zakładania konta PayPal
Jak założyć konto w PayPal?
Zakładanie konta w systemie PayPal jest niezwykle proste. Wystarczy, że wejdziesz na stronę www.paypal.com i klikniesz przycisk Załóż konto znajdujący się w prawym, górnym rogu.
Następnie musisz wybrać, czy chcesz założyć konto osobiste, czy firmowe.
W następnym kroku wpisz swoje dane. Pamiętaj, że nie zostaną nikomu udostępnione.
Teraz musisz wpisać swoje dokładne dane. Muszą one być tożsame z danymi karty kredytowej, dlatego nie pomyl się. Ostatni krok to podpięcie karty kredytowej, którą posiadasz.
Jeśli nie zdecydujesz się podać numeru swojej karty kredytowej – nie martw się, możesz zrobić to później. W tym momencie jednak sprawdź pocztę e-mail i zatwierdź utworzenie konta.
Opinie użytkowników o PayPal
Czy PayPal ma dobre opinie użytkowników?
Opinie o Paypal znalezione na forach dyskusyjnych oraz w mediach społecznościowych:
„Korzystam z PayPal zawsze wtedy, kiedy robię zakupy online. Przelewy są bardzo szybkie, a sama transakcja bezpieczna. Szczerze polecam.”
„PayPal ułatwia mi prowadzenie biznesu online. Przepływ gotówkowy jest natychmiastowy, a klienci w pełni zadowoleni z możliwości płacenia PayPalem. Jeśli jesteś biznesmenem – nie zapomnij o PayPal!”
“PayPal jest idealny dla osób, które często korzystają z Internetu w celu nabycia produktów lub usług. Obsługa systemu jest bardzo prosta, interfejs jest w języku polskim, dlatego nikt nie powinien mieć problemów z korzystaniem. Swoją pomoc w każdej sytuacji oferuje również Support Paypal.”
A ty, jakie masz doświadczenia z PayPal-em? Zapraszamy do dodawania komentarzy.
A ja mam pytanie o żądanie kodu pin do karty przy podpinaniu karty do konta. To już nie wystarcza podanie numeru kodu CVV? Czy ktoś z Państwa podawał? czy po prostu próbowano mnie naciągnąć? (nie podałam). Jakoś tak nie budzi to mojego zaufania.
Potwierdzam ze swojego przypadku, że PayPal chroni ale sprzedawców oszustów. „Towar nieznacznie odbiega od opisu” tak można streścić lakoniczne uzasadnienie odmowy ochrony klienta. Żadnego kontaktu z rozstrzygającym, żadnych pytań, brak informacji o dowodach sprzedawcy. Decyzja po 1,5 miesiąca, dziwnie zbiegła się z zakończeniem okresu na komentarz na aukcji ebay. Wszystko ustawione by kupujący nie miał szansy się obronić lub ostrzec innych kupujących. Oczywiście interfejs strony oraz „poukrywanie” lub brak funkcji np. załączenia zdjęć uszkodzeń przedmiotu to jakby zamierzone działanie twórców strony Paypal. Ostatecznie wychodzi na to, że błędem kupującego było pokazanie, że produkt jest w 30% niesprawny. Gdyby produkt był zgłoszony jako całkowicie niesprawny, to podejrzewam, że może ochrona by zadziałała – tak sobie naiwnie chyba tłumaczę… Na ten moment ostrzegłem moich znajomych co do Paypal i ostrzegam także tutaj kolejnych uczciwych kupujących, że ten program ochrony kupujących to ściema.
Jedyny mankament jaki ma PayPal, to dość słabe kursy. Poza tym to świetny sposób płatności, wygodny, szybki.
Dokładnie, gdyby nie te kursy, paypal byłby idealny. Mimo tego bez niego czasem bym nie dał rady się obejść, wiele sklepów zagranicznych akceptuje płatności przez paypal.
A dla mnie paypal to możliwość robienia zakupów za granicą bez obawy o prowizje banków za przelewy zagraniczne. Szkoda tylko, że kursy proponowane przez nich są kiepskie, ale za to nie naliczają żadnych dodatkowych prowizji za przelewy, wypłaty i wpłaty.
Niestety mi się bardzo nie podobają kursy na paypalu. Za dużą prowizję nakładają przy przewalutowaniu. Już bardziej by się opłacało przelać pieniądze przez jakiś kantor online niż płacić złotówkami za coś co jest w euro czy dolarach.
Piszę jako sprzedawca, według mnie Paypal to najgorszy system płatniczy jeśli chodzi o ochronę kupujących . Paypal niezależnie od sytuacji zawsze przyzna rację klientowi. Ostatnio miałem taką sytuację że klient zakupił towar z wysyłką i prowizją za 147zł, zwrócił towar a my zrobiliśmy mu tradycyjny przelew na konto na kwotę 140zł co klientowi się nie spodobało ponieważ chciał otrzymać całą kwotę. Wystosował spór/ roszczenie z prośbą o zwrot brakujących 7zł Paypal oczywiście przychylił się do prośby kupującego jednak zwrócił całą kwotę 147 zł mimo przesłania prze zemnie potwierdzenia przelewu i samego roszczenia klienta na kwotę 7zł moja reklamacja i prośba o zwrot 140zł została rozpatrzona negatywnie , na odpowiedź od pracowników Paypal czekałem zazwyczaj 7-10 dni , wymieniłem 8 maili i pracownicy cały czas obstają przy swoim i twierdzą że słusznie zwrócili całość kwoty . Tego typu sytuacji mógłbym opisać jeszcze kilka , płatność została już wyłączona z sklepu a o swoje muszę dalej walczyć.
Głupi traci dwa razy …
Hej 🙂
Bardzo często korzystam z PayPala. Najczęściej wtedy kiedy robię jakieś zakupy, ponieważ przelewy są w miarę szybkie i bezpieczne.