Jak zrobić webinar? Poradnik oraz porównanie platform.

W poradniku wyjaśnimy krok po kroku w jaki sposób zrobić pierwszy webinar oraz jakiej platformy użyć do zrobienia szkolenia online.

Prowadzenie transmisji na żywo stanowi idealny sposób na pozyskanie nowej grupy odbiorców oraz budowania swojej pozycji eksperta. Wszystko to związane jest także z rozwojem działalności, czyli najważniejszym procesem oddziałującym na jakość usług świadczonych przez markę. Korzystanie w livestreamów i webinarów potrafi w sposób wygodny trafić do potencjalnego klienta i zbudować realną grupę odbiorców. W niniejszym artykule zawarliśmy praktyczne informacje na temat webinarów oraz instrukcje obsługi kilku platform oferujących stworzenie internetowego szkolenia online.

Co to jest Webinar ?

Webinarium, a w powszechnym użyciu webinar oznacza spotkanie prowadzone za pośrednictwem internetu. Do tego typu transmisji korzysta się z technologii webcast, czyli prościej mówiąc z kamery internetowej. Webinary są organizowane zazwyczaj w celach szkoleniowych lub edukacyjnych i polegają na wykładzie informacji przez prowadzącego. Często stanowią znacznie dogodniejszą formę komunikacji z wieloma osobami jednocześnie niż programy do rozmów online. 

Webinar to nowa forma pozyskiwania klienta za pomocą niemal bezpośredniego spotkania. Trzeba więc mieć na względzie fakt, iż często stanowi narzędzie marketingowe, a w związku z tym w trakcie jego trwania można spodziewać się elementów sprzedażowych. Nie warto jednak zrażać się do webinaru, ponieważ korzystanie z niego w umiejętny sposób może przynieść wiele korzyści osobie z niego korzystającej.

Webinar / Szkolenie online – dlaczego warto?

Szkolenia online stanowią idealny sposób na popularyzowanie własnej działalności za pośrednictwem internetu. Oto główne zalety związane z prowadzeniem webinaru:

 • Zwiększenie autorytetu marki – dzięki pokazywaniu się klientom w czasie rzeczywistym zyskasz na wiarygodności. Dzięki temu znacznie łatwiej jest zdobyć ich zaufanie i namówić do zwrócenia uwagi na oferowane produkty czy usługi. Profesjonalnie prowadzone seminaria pozwolą większej ilości osób dowiedzieć się o Twojej działalności. 
 • Rozszerzenie grupy klientów – uczestnictwo w bezpłatnych webinarach wymaga z reguły rejestracji. Poprzez to działanie tworzy się baza e-mail czy numerów telefonów potencjalnych klientów, do których można łatwo dotrzeć podczas przyszłych kampanii marketingowych. 
 • Wygodna prezentacja produktu – webinar stanowi doskonały sposób na rozpowszechnianie informacji w odpowiednich proporcjach. Prowadząc go w sposób rzetelny a jednocześnie nienachalny można nie tylko poszerzyć grupę zainteresowanych, ale także przekazywać im w sposób nienachalny promocje produktu czy usługi. 
 • Przedstawienie Twoich kompetencji – podczas bezpośredniego kontaktu z klientem znacznie łatwiej jest wykreować siebie, a co za tym idzie – oferowane przez Ciebie produkty. Zbudowanie poczucia zaufania do Twojej osoby z pewnością przełoży się na wyniki sprzedażowe. 
 • Zdobycie nowej umiejętności – dla osób początkujących, umiejętność przygotowywania dobrych webinarów jest elementem, którym może ubarwić CV. Pozwoli to wyróżnić się na tle innych kandydatów na określone stanowisko. Ma to szczególne znaczenie w momencie aplikowania do wszelkiego rodzaju firm, która preferuje organizowanie szkoleń celem podnoszenia swojego ratingu.

Jak zrobić webinar?

Osoby zainteresowane prowadzeniem webinaru powinni w dużej mierze skupić się na jego promowaniu. Pierwszym krokiem jest określenie zakresu przekazywanej wiedzy, które pozwoli trafić do grupy osób zainteresowanych daną tematyką. Podczas takiego spotkania prowadzący ma możliwość promowania swojego produktu. Warto jednak robić to w sposób umiejętny i dyskretny, kusząc jednocześnie odbiorcę interesującą treścią. Lanie wody podczas webinaru da rezultat odwrotny w postaci opuszczających spotkanie potencjalnych konsumentów twoich towarów czy usług. 

Webinar – o czym warto pamiętać?

 • Opracuj temat oraz prezentację 
 • Wyznacz termin webinaru
 • Ustaw webinar na dedykowanej platformie
 • Przy planowaniu cyklicznego webinaru – przygotuj landing page ustawiony pod dane spotkania. Pozwoli to nie tylko na łatwy zapis do webinaru, ale także pozyskanie bazy mailingowej klientów.
 • Wypromuj webinar w social mediach lub za pomocą newslettera (jeśli posiadasz już bazę klientów)
 • Przypomnij uczestnikom o webinarze na 4 dni przed jego rozpoczęciem i zrób to samo w dzień webinaru
 • Zwróć uwagę na to jak będziesz wyglądać w kamerze podczas prowadzenia webinaru. Znajdź dogodne miejsce, dostosuj światła i koniecznie korzystaj z mikrofonu!
 • Rozładuj atmosferę prostym pytaniem na czacie np. ,,skąd jesteście?”.
 • Bądź przygotowany!

Punkt ostatni stanowi jeden z najważniejszych. Prowadzenie seminarium w nieciekawy sposób jest podstawą do odrzucenia danej firmy z katalogu potencjalnych zainteresowań. Za pomocą dobrze przygotowanego i przeprowadzonego webinaru można nie tylko przekonać do siebie klientów, ale również wzbudzić ich zaufanie dotyczące naszych produktów. Prezentacja jest więc kwestią bardzo ważną, jeśli nie najważniejszą podczas prowadzenia internetowego spotkania.

WebinarJam – Platforma do stworzenia webinaru:

Przetestowałem wiele platform do tworzenia webinarów. Osobiście używam platformy WebinarJam do robienia webinarów.

7 głównych zalet i przewag nad konkurencją:

 1. Stworzenie pierwszego webinaru z WebinarJam jest banalnie proste i każdy sobie z tym poradzi.
 2. Narzędzie dostarcza landing page do tworzenia webinarów (czyli specjalne strony lądowania, gdzie ludzie mogą zapisać się na Twój webinar) – nie musisz płacić lub tworzyć takiej strony z zapisem.
 3. Nie ma limitów, możesz prowadzić webinar nawet do 5000 osób z maksymalnie 6 osobami prowadzącymi.
 4. Posiada bazę video, która wyjaśnia wiele kwestii odnośnie tworzenia webinarów.
 5. Dostarcza wiele narzędzi – np. pop-upy, odliczanie czasu do webinaru.
 6. Webinar ma opcje nagrywania i możesz później użyć nagranie webinaru lub wysłać do Twoich odbiorców.
 7. Dobre wsparcie i obsługa Klienta.

Dodatkowo Webinarjam pozwala przetestować platformę wersją trial – za 14 dni triala zapłacisz jedynie $1.

Jak zrobić pierwszy webinar na platformie WebinarJam? – Poradnik krok po kroku

Stworzenie własnego webinaru jest możliwe dzięki wykorzystaniu dedykowanych platform. Dzięki wybraniu strony oferującej proste narzędzia można w sposób prosty i przejrzysty przygotować prezentacje i wygłosić ją tysiącom osób w czasie rzeczywistym. Jedną z ciekawszych platform webinarowych jest WebinarJam, cechująca się prostym interfejsem, szeregiem udogodnień technicznych i szerokim wachlarzem możliwości zaprojektowania prezentacji. Platforma jest dostępna w języku angielskim, a korzystanie z niej jest możliwe po wykupieniu rocznego pakietu w przystępnej cenie. Stanowi więc doskonałe narzędzie dla osób chcących prowadzić regularne webinary.

1. Webinar Jam – krok po kroku

Podstawowym aspektem, od którego należy rozpocząć przygodę z WebinarJam jest dokonanie rejestracji. W pierwszej kolejności jednak należy wypełnić wymagane dane.

Po przejściu dalej użytkownik będzie miał do wyboru rejestrację płatną i bezpłatną. W przypadku zdecydowania się na pierwsze rozwiązanie strona przekieruje do zewnętrznej platformy umożliwiającej dokonanie płatności. Tam należy wpisać określoną kwotę w pierwszym polu oraz wprowadzić adres URL strony użytkownika na WebinarJam.

Gotowe! Po dokonaniu wpłaty lub darmowej rejestracji konto zostanie aktywowane. Można więc przejść do wszelkich kwestii związanych z tworzeniem webinaru.

Na pierwszy ogień idzie strona, która będzie go reprezentować. WebinarJam oferuje możliwość wyboru wśród 17 motywów. 

Example from the WebinarJam template selection screen

Każdy szablon zawiera link do prezentacji oraz podstawowe informacje – tytuł i krótki opis webinaru, kilka słów o prowadzącym, dacie wydarzenia, a także przycisk rejestracji. 

Po przygotowaniu strony tytułowej można przejść do dalszej części przygotowywania webinaru. Podczas tworzenia pierwszego wydarzenia pozwala wybrać użytkownikowi dwie opcje – konfiguracje ekspresową i konfiguracje pełną.

The first step when setting up a new webinar

Konfiguracja ekspresowa jest wygodna, jeśli zależy Ci na podstawowym zakresie. Sprawdzi się dobrze w seminarium internetowym o prostej formie. Jeśli jednak zależy ci na pełnej konfiguracji prezentacji na pierwszy rzut oka ogrom możliwości może oferowanych przez WebinarJam przytłoczyć:

The many options in WebinarJam

Kreator instalacji przeprowadzi Cię przez aż dziewięć etapów, zawierających dodatkowo poszczególne panele zawierające więcej opcji. Warto w tym miejscu podkreślić możliwość szerokiego wykorzystania WebinarJam jako narzędzia do tworzenia wszelkiej maści prezentacji. Do największych atutów należy zaliczyć elastyczność terminów webinarów, możliwość wprowadzenia szczegółowych informacji czy gotowe do wygenerowania e-maile z wprowadzoną treścią przypominającą o spotkaniach. Ogrom możliwości, z którymi ma się do czynienia zasługuje na uznanie. Dodatkowym atutem jest przejrzysty interfejs, który po chwili z przytłaczającego staje się przyjazny i prosty w obsłudze.

Nie pozostaje więc nic innego jak wypełnić konfiguracje pełną według swoich preferencji, by otrzymać gotowe pole prezentacji. 

The down and up path you need to follow several times per page, to go through the options

Jedną z ważniejszych opcji jest określenie ilości spotkań. Pierwsza z nich oznacza jednorazowe spotkanie oraz to, iż jego uczestnicy zarejestrują się wyłącznie na nie. Druga określa spotkanie kilkurazowe i rejestracje na uczestników na wszystkie spotkania. Ostatnia przeznaczona jest dla webinarów skierowanych do osób z całego świata. Umożliwia bowiem konfiguracje stref czasowych dla wybranych uczestników, co jest niezwykle imponującym narzędziem!

Drugą ważną do ustalenia kwestią jest rodzaj transmisji. Prowadzący może skorzystać ze streamu strony WebinarJam lub tego za pośrednictwem YouTube. W drugim przypadku należy podać link do transmisji, a w przypadku korzystania z programu po raz pierwszy – zalogować się także na swoim koncie Google. 

Po wyznaczeniu tych dwóch najważniejszych elementów resztę możesz zaplanować według uznania. Po zatwierdzeniu wszystkich opcji wystarczy poczekać na dzień spotkania. W międzyczasie nie należy zapomnieć o promocji wydarzenia!

2.  Platforma Demio 

Istnieje wiele platform umożliwiających przygotowywanie i prowadzenie webinarów. Uważamy jednak, iż nawet w przypadku rozpoczynania swojej przygody z prowadzeniem seminariów online warto korzystać z narzędzi umożliwiających szeroki zakres wyboru opcji. Warto zdecydować się na profesjonalną platformę, ponieważ przygotowanie webinarów z czasem staje się coraz łatwiejsze, co przekłada się na wyższe wymagania użytkownika. Dzięki mnogości narzędzi platforma pozostaje wygodna zarówno dla doświadczonego jak i początkującego użytkownika.

Kolejną propozycją pozwalającą tworzenie i prowadzenie własnych spotkań online jest platforma Demio. Przez jej zwolenników jest określana jedną z najinteligentniejszych platform webinarowych. Użytkownicy polecają ją ze względu na dobrą jakość obrazu podczas transmisji i narzędzi pozwalających na dostosowanie spotkania pod indywidualne oczekiwania. Dodatkowym uznaniem cieszy się także opcja wysyłania nagrania do webinaru dla spóźnionych uczestników, co ułatwia dostęp do członków spotkania w czasie rzeczywistym. Konfiguracja pierwszego wydarzenia zajmuje kilka minut, a przejrzysty interfejs stanowi i prostocie korzystania z platformy.

Zalety

 • Webinar w 100% oparty na przeglądarce (bez konieczności instalowania dodatkowego oprogramowania)
 • Przystępny w konfiguracji
 • Możliwość wyznaczenia nawet 15 koordynatorów wydarzenia
 • Jednorazowa rejestracja na cykliczne spotkania

Wady

 • Jeśli planujesz spotkać się z więcej niż 50 osobami, cena dostępu do webinaru jest dość wysoka

3. Platforma ClickMeeting

Jeszcze jedną platformą wartą zainteresowania jest ClickMeeting. Ostatnia propozycja stanowi jednocześnie pierwszą dostępną w języku polskim. Istnieje możliwość korzystania z platformy bez dodatkowych opłat oraz przy pomocy dedykowanego pakietu. Podobnie jak poprzednie propozycje, również i ta proponuje szerokie spektrum możliwości dla użytkownika. ClickMeeting oferuje możliwość przeprowadzenia 30-dniowego testu całkowicie za darmo. Stanowi to spore ułatwienie dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z webinarem. Serwis umożliwia organizowanie spotkań, szkoleń oraz zajęć edukacyjnych w formie bezpłatnej lub darmowej. Proces tworzenia webinaru za pomocą ClickMeeting jest przystępny i dostosowany do użytkownika. 

Zalety

 • Webinar działa na komputerach, ale również w przeglądarce i w smartfonie (przy pomocy dedykowanej aplikacji)
 • Szeroki wybór estetyki formularza zapisów na webinar
 • Łatwość konfiguracji
 • Możliwość nagrywania webinaru w pliku mp4

Wady

 • Część treści nie można edytować np. formuła treści potwierdzenia zapisu

Napisz swoje opinie o platformach do webinarów w komentarzu poniżej pod artykułem.


 • Home
 • /
 • Blog
 • /
 • Jak zrobić webinar? Poradnik oraz porównanie platform.

Inni użytkownicy czytali również:

Opinie użytkowników o artykule

Your email address will not be published. Required fields are marked

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Sprawdź najlepsze sposoby na zarabianie przez internet. Zacznij swój biznes online.

Ta strona używa ciasteczek Więcej informacji

Ciasteczko (formalnie HTTP Cookie, w skrócie ang. cookie, tłumaczone czasem jako plik cookie) – mały fragment tekstu, który serwis internetowy wysyła do przeglądarki i który przeglądarka wysyła z powrotem przy następnych wejściach na witrynę. Używane jest głównie do utrzymywania sesji np. poprzez wygenerowanie i odesłanie tymczasowego identyfikatora po logowaniu. Może być jednak wykorzystywane szerzej poprzez zapamiętanie dowolnych danych, które można zakodować jako ciąg znaków. Dzięki temu użytkownik nie musi wpisywać tych samych informacji za każdym razem, gdy powróci na tę stronę lub przejdzie z jednej strony na inną. Źródło: wikipedia.org Więcej informacji: https://pl.wikipedia.org/wiki/HTTP_cookie

Wyłącz