Jak założyć sklep internetowy. Założenie sklepu – Poradnik

Sklep internetowy to popularny sposób na własny biznes. Na założenie sklepu internetowego i działalność w branży e-commerce decyduje się coraz więcej osób. Pragniesz dołączyć do ich grona, ale nie wiesz, od czego zacząć? Nie masz pojęcia jak założyć sklep internetowy?

Postanowiłem napisać poradnik, gdzie pokaże Ci zupełnie za darmo krok po kroku jak w łatwy sposób stworzyć swój sklep internetowy. Niniejszy poradnik powstał z myślą właśnie o Tobie – dowiesz się z niego, co Ci będzie potrzebne i na co powinieneś zwracać szczególną uwagę.

Zatem zarezerwuj sobie czas i możemy zaczynać 🙂

jak założyć sklep internetowy 2

Sklep internetowy – czy to dla mnie?

Czy prowadzenie sklepu internetowego to dobry pomysł? Istnieje wiele powodów, dla których warto go uruchomić:

 • niższe koszty prowadzenia działalności – pomiędzy tym, ile kosztuje sklep internetowy a stacjonarny, istnieje ogromna rozbieżność; w tym pierwszym przypadku odpadają wydatki związane m.in. z wynajmem lokalu czy zatrudnianiem sztabu pracowników, w związku z czym zyskujesz dodatkowe środki na promocję, zakup towaru itd.,

 • oszczędność czasu – obsługa sklepu internetowego jest prosta, nie pochłania dużo czasu, zaś klienci mogą robić zakupy przez całą dobę,

 • większe grono potencjalnych Klientów – sklep online to szansa na dotarcie do konsumentów nie tylko z kraju, ale i z zagranicy,

 • atrakcyjna prezentacja oferty – w przeciwieństwie do sklepu stacjonarnego brak tu ograniczeń co do ilości produktów, poza tym można wyeksponować je w taki sposób, aby były doskonale widoczne dla odbiorców,

 • skuteczna budowa wizerunku marki – kampanie reklamowe w internecie są nie tylko tańsze niż tradycyjne, ale również efektywniejsze, co przekłada się na większą świadomość marki u klientów.

Dobra informacja
Jeśli zastanawiasz się jak stworzyć sklep internetowy – mam dla Ciebie dobrą wiadomość – to nie jest trudne i zajmuje zaledwie ok. 30 minut. (bez zbędnych kosztów).

Dokładnie tyle czasu potrzebujesz, żeby rozpocząć profesjonalną działalność online. Wbrew pozorom nie jest do tego niezbędna specjalistyczna wiedza. Ten poradnik przeprowadzi Cię przez kolejne etapy „stawiania na nogi” sklepu online. Oto 4 kroki, które doprowadzą Cię do celu:

 1. Wybierz platformę do utworzenia sklepu
 2. Zarejestruj domenę i hosting.
 3. Skonfiguruj Twój sklep.
 4. 5 rzeczy, o których musisz pamiętać po utworzeniu sklepu.

Krok 1 – Wybierz platformę do utworzenia sklepu.

Wybór odpowiedniego oprogramowania ma kluczowe znaczenie dla przyszłości Twojego sklepu. Jest to sprawa indywidualna, niemniej trzeba mieć baczenie na takie aspekty jak m.in. proponowane funkcjonalności, profesjonalne wsparcie techniczne, infrastruktura serwerowa, dostępne szaty graficzne, optymalizacja dla Google, aktualizacje, koszty oraz konstrukcja panelu – zarówno z poziomu obsługi sklepu, jak i klienta.

Dokonaj wyboru
Masz do wyboru:
1. Założenie sklepu utworzonego przez firmę informatyczną (koszt średnio ok. 2 000 – 10 000 zł)
2. Skorzystanie z gotowej platformy i założenie własnego sklepu internetowego w 30 minut już za 50 zł / miesięcznie wraz z bezpłatną pomocą techniczną.

Według mnie decyzja jest prosta i rekomendowałbym założenie sklepu internetowego na gotowej platformie. Oszczędzamy czas i pieniądze.

Polecam platformę do założenia sklepu na platformie RedCart – już ponad 20 tys. polskich sklepów internetowych bazuje na oprogramowaniu RedCart, jest to wariant godny polecenia każdemu, kto szuka prostego, wygodnego i jednocześnie elastycznego rozwiązania nie wymagającego znajomości technicznych spraw. Nie musisz być programistą czy specjalistą IT, aby ruszyć z biznesem w branży e-commerce.

redcart sklep internetowy

Dlaczego RedCart?

 • Oprogramowanie RedCart zawiera ponad 450 wbudowanych narzędzi, co pozwoli Ci bez ograniczeń rozwijać działalność.

 • Możesz zintegrować sklep z przeszło 100 hurtowniami i dostawcami oferującymi łącznie ponad 1 mln gotowych produktów z różnych branż.

 • Masz do dyspozycji szeroką gamę darmowych szablonów graficznych oraz opcję przygotowania kreacji graficznej właściwej dla profilu Twojego sklepu.

 • Oprogramowanie jest przystosowane do prowadzenia wielokanałowej sprzedaży.

 • Stworzysz sklep w dowolnej wersji językowej ze wsparciem sprzedaży na rynkach zagranicznych.

 • Z poziomu jednego panelu sprzedawcy obsłużysz wiele sklepów.

 • Dzięki wersji RWD sklepu dotrzesz do klientów dokonujących zakupów internetowych z dowolnego miejsca poprzez korzystanie z urządzeń mobilnych takich jak tablety i smartfony – nie zapomnij, iż aż ok. 30 proc. internautów używa urządzeń mobilnych do wyszukiwania i zakupu interesujących ich produktów.

 • Otrzymasz bezpłatne wsparcie techniczne.

 • Zyskasz gwarancję bezpieczeństwa w najlepszym wydaniu – sklep instalowany jest na bezpiecznych i szybkich serwerach dedykowanych.


Przykładowe sklepy internetowe w Redcart:

przykładowe sklepy redcart

Ponadto od momentu rejestracji przez okres 14 dni masz prawo korzystać z usługi testowej. Mówiąc innymi słowy – bez ponoszenia jakichkolwiek opłat przez 2 tygodnie sprawdzasz za darmo oprogramowanie i poznajesz mechanizmy jego funkcjonowania.


Krok 2 – Zarejestruj domenę i hosting.

Domena – czyli nazwa – to wizytówka sklepu internetowego i niezwykle istotny element w procesie budowania wizerunku marki. Dobra domena powinna być:

 • taka sama jak nazwa sklepu – jeżeli np. nazwałeś swój sklep Dywanik, to wybierz domenę www.sklepdywanik.pl; po pierwsze – potencjalnym klientom łatwiej będzie znaleźć Twój sklep, po drugie – wspomniana spójność przyda się przy pozycjonowaniu Twojej strony,

 • łatwa do zapamiętania i zapisania – unikaj długich nazw, myślników, podwójnych liter, wyrazów z polskimi znakami oraz wyrazów, które wymawia się inaczej niż pisze,

 • opatrzona stosowną końcówką – jeżeli prowadzisz działalność na terenie Polski, postaw na domenę z końcówką .pl, trafionym rozwiązaniem jest także końcówka .com.

domena

RedCart obsłuży dowolny wybrany przez Ciebie adres internetowy – warto przy tej sposobności nadmienić, iż oferowane tu Pakiety Gotowy Sklep obejmują także usługę wykupu domeny internetowej. Poza tym w ramach każdego pakietu abonamentowego mieści się podpięcie istniejącej domeny internetowej pod sklep. Twoja domena będzie aktywna w przeciągu 24h. Oczywiście podpiąć pod sklep domenę bądź ją przekierować możesz sam po zalogowaniu się do panelu administracyjnego.

3 kroki do rejestracji domeny:

 1. Określasz swoją nazwę domeny.

 2. Sprawdzasz dostępność domeny.

 3. Realizujesz zamówienie – czyli kupujesz domenę.

Dostępność domeny sprawdzisz za pośrednictwem takich serwisów jak np. nazwa.pl czy ovh.pl – tam również możesz ją wykupić. Koniecznie zwróć przy tym uwagę na to, jakie opłaty poniesiesz nie tylko w pierwszym roku, ale i w drugim.

Ważne: domena jest rejestrowana na okres, na który została opłacona – zwykle jest to 1 rok. Rejestrując domenę, stajesz się jej właścicielem oraz nabywasz prawo do jej wyłączności, możesz dysponować nią w indywidualny sposób.

Hosting z kolei to miejsce na serwerze przeznaczone dla Twojego sklepu. Szukaniem hostingu nie musisz się przejmować, gdy wybrałeś oprogramowanie w formie dzierżawy takie jak np. RedCart, ponieważ w abonamencie sklepu opłata za hosting jest uwzględniona. W tym momencie nie zaszkodzi w skrócie wyjaśnić, co kryje się za określeniem oprogramowanie w formie dzierżawy? Jest to oprogramowanie typu SaaS. Twój sklep internetowy znajduje się w tzw. chmurze – nie martwisz się ani o hosting, ani o konfigurację sklepu, tym zajmuje się dostawca usługi.

e-commerce


Krok 3 – Skonfiguruj Twój sklep.

wypróbuj redcart

Aby Twój sklep w RedCart został skonfigurowany, musisz się najpierw zarejestrować. W tym celu wypełniasz krótki formularz i podajesz takie dane jak:

 • adres e-mail (login),

 • hasło,

 • telefon kontaktowy.

Następnie klikasz „załóż sklep”. Pamiętaj: masz 14 dni na przetestowanie oprogramowania bez żadnych zobowiązań, zyskując w tym czasie dostęp do pełnej wersji sklepu. Nie ponosisz także opłaty instalacyjnej.

Po rejestracji i poprawnej instalacji sklepu otrzymujesz dane dostępu, w związku z czym możesz przejść dalej. Podstawowej konfiguracji dokonasz w obszarze ustawień zaawansowanych widocznych po zalogowaniu się do panelu. Tutaj znajdziesz miejsce na wpisanie:

 • danych kontaktowych,

 • zewnętrznego adresu sklepu,

 • dynamicznych meta tagów,

 • słów kluczowych.

Spośród innych opcji znajdujących się w omawianym obszarze wymienia się również m.in.:

 • statystyki Google Analytics pozwalające na dokładne śledzenie ruchu na stronie,

 • ustawienia wyświetlania poszczególnych modułów,

 • zarządzanie: walutami, wersjami języków, fakturami VAT,

 • aktualizację kursu walut,

 • definiowanie: podatków, krajów sprzedaży,

 • szablony wyświetlania produktów,

 • zmianę hasła,

 • dodawanie własnych domen.

O funkcjonalności Twojego sklepu decydują w bardzo dużej mierze tzw. integracje. W tym zakresie wyróżnia się wiele wariantów, dzięki którym obsługa Twojego sklepu będzie naprawdę niezwykle prosta. Zyskają na tym także klienci. Bogaty wybór produktów, sprawna realizacja zamówień, różne kanały sprzedaży, możliwość porównania cen – oto największe zalety. Oprogramowanie RedCart pozwala na zintegrowanie sklepu z:

 • hurtowniami, w tym hurtowniami funkcjonującymi w modelu dropshipping – opcja o tyle przydatna, iż umożliwia sprzedaż produktów bez konieczności ich magazynowania,

 • serwisami aukcyjnymi i pasażami – np. wystarczy raz skonfigurować szablon aukcji Allegro, aby później wystawiać aukcje za pomocą tylko jednego kliknięcia,

 • systemami płatności online,

 • systemami sprzedaży ratalnej i leasingu,

 • firmami kurierskimi,

 • porównywarkami cen.

Specjalny moduł umożliwi Ci też Twoim klientom utworzenie konta w sklepie i logowania się do sklepu poprzez Facebook bez konieczności tworzenia nowych danych do logowania – wystarczą im te, które wykorzystują do logowania się do swojego profilu.

Następną sprawą, jaką należy się zająć na okoliczność konfiguracji sklepu, jest wybór szaty graficznej. Stare powiedzenie mówi: „jak cię widzą, tak cię piszą”. Oprawa wizualna Twojego sklepu powinna być jasna i przejrzysta, ze sprawną i intuicyjną nawigacją. W RedCart wybierzesz jeden z wielu gotowych szablonów bądź zamówisz szablon, który będzie adekwatny do Twoich indywidualnych wymogów i oczekiwań.


Krok 4 – 5 rzeczy, o których musisz pamiętać po utworzeniu sklepu.

1. Regulamin.

Posiadanie regulaminu sklepu internetowego to jeden z najważniejszych obowiązków, jakie musisz spełniać jako sprzedawca. Regulamin należy skonstruować w taki sposób, aby był dostosowany do profilu prowadzonej przez Ciebie działalności, a także odpowiadał formalnym wymogom wynikającym m.in. z ustawy o prawach konsumenta, która w nowej formie obowiązuje od końca 2014 r. Twoją powinnością jest:

 • dopełnienie obowiązku informacyjnego wobec konsumentów,

 • zgłoszenie bazy danych osobowych klientów do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych,

 • umieszczenie wzorów dokumentów takich jak odstąpienie od umowy i reklamacja,

 • umieszczenie informacji o polityce prywatności i polityce plików cookies.

Tworząc regulamin, pamiętaj o tym, aby poszczególne jego punkty – składanie zamówień, formy dostawy i płatności, realizacja zamówień, odstąpienie od umowy, odpowiedzialność sprzedawcy za wady etc. – nie wzbudzały żadnych zastrzeżeń. Zalecane jest ponadto, aby objąć regulamin monitoringiem

 w zakresie klauzul niedozwolonych. W przypadku wątpliwości natury prawnej najrozsądniej skonsultować się ze specjalistą.

2. Polityka ochrony prywatności.

Na zaufanie klientów trzeba zapracować – dlatego bezpieczeństwo strony to jeden z Twoich priorytetów. Ustawa o ochronie danych osobowych stanowi, iż administrator witryny internetowej gromadzącej dane osobowe jest zobligowany do zabezpieczenia tych danych przed nieuprawnionym dostępem. Temu służy m.in. certyfikat SSL szyfrujący dane, które klient przesyła do sklepu – np. wypełniając formularz zamówienia.

Wszystkie dane klientów musisz przechowywać zgodnie z obowiązującymi przepisami, stąd też serwer, na którym się one znajdują, wymaga niezbędnych zabezpieczeń w postaci przeznaczonych do tego programów. W RedCart system jest monitorowany non stop. Kopie zapasowe są wykonywane codzienne, nie ma zatem ryzyka utraty danych. Twój sklep jest w pełni zgodny z wymogami GIODO, wykorzystuje też szyfrowanie SSL stosowane w bankach.

3. E-merchandising.

E-merchandising to odpowiednie rozmieszczeniu produktów w sklepie i ich prawidłowa ekspozycja. Oferta ma być czytelna dla klientów – od tego bowiem zależą podejmowane przez nich decyzje zakupowe. Pożądany efekt uzyskasz dzięki dostępnym w RedCart narzędziom takim jak:

 • nieograniczona ilość zdjęć do każdego produktu,

 • zoptymalizowany system do prezentacji produktów,

 • recenzje produktów,

 • produkty powiązane,

 • informacje o: dostępności towaru, terminie realizacji zamówienia, kosztach wysyłki,

 • wybór opcji produktu przy dodawaniu do koszyka.

Właściwa prezentacja sklepowego asortymentu ułatwia podjęcie decyzji o zakupie oraz zmniejsza odsetek użytkowników przerywających proces zakupowy.

4. Narzędzia do promocji.

Reklama jest dźwignią handlu. Bez niej żaden sklep internetowy nie ma racji bytu. Metod promowania sklepów online jest obecnie wiele. Na myśl w pierwszej kolejności przychodzą zwykle media społecznościowe – za ich pośrednictwem można pozyskać nowych klientów, informować o działaniach podejmowanych przez sklep itp.

Ale to nie wszystko. Do skutecznych i efektywnych narzędzi marketingowych zaliczają się również:

 • promocje cenowe,

 • bony i kupony rabatowe,

 • programy lojalnościowe,

 • darmowa przesyłka przy określonej kwocie zamówienia,

 • upusty w zamian za zapisanie się do newslettera,

 • porównywarki cen.

5.Optymalizacja SEO.

Optymalizacja SEO nierozerwalny związek z promocją Twojego sklepu. Musi być on widoczny w wyszukiwarce, dlatego też trzeba go przygotować pod kątem optymalizacji. W przeciwnym razie odbiorcy będą mieć problem ze znalezieniem Twojej oferty. Im wyższą pozycję osiągnie sklep w wynikach wyszukiwania, tym lepiej. Jeżeli zagadnienia dotyczące pozycjonowania są Ci obce, nie jest to problemem. Oprogramowanie RedCart zostało skonstruowane w taki sposób, aby Twój sklep pozycjonował się sam. To spore ułatwienie, a także oszczędność czasu i pieniędzy. Przykładowo platforma stosuje m.in. przyjazne dla wyszukiwarki linki, jest ponadto wyposażony w szereg narzędzi marketingowych niezbędnych na potrzeby efektywnej promocji – automatyczne generowanie treści meta dla kategorii produktów, zaawansowane ustawienia meta dla produktów/kategorii/stron informacyjnych etc.

Mając na względzie kwestie związane z optymalizacją SEO, powinieneś:

 • wybrać słowa kluczowe, na które chcesz pozycjonować swój sklep – frazy stosowane powszechnie przez Twoją konkurencję wcale nie muszą być najlepszym rozwiązaniem, sprawdź poza tym czy wybrane słowa są adekwatne do oferty Twojego sklepu,

 • uzupełniaj wszystkie dostępne zakładki SEO w oprogramowaniu,

 • dbaj o unikalne treści – z punktu widzenia wyszukiwarki Google jest to ogromny atut, gotowe opisy działają na Twoją niekorzyść, wyszukiwarka może potraktować je jako spam; unikalna treść to wyraz troski o klienta – tworząc własny opis produktu, jesteś postrzegany jako profesjonalista i pomagasz w podejmowaniu decyzji zakupowych,

 • opisuj zdjęcia – jest to często pomijana czynność, a tymczasem opisy fotografii generują konwersję równie wysoką jak tekst i nie ma co ukrywać, są znacznie przyjemniejsze w odbiorze.

Masz jakieś pytania odnośnie stworzenia sklepu internetowego? Zapraszamy do komentarzy i wyrażania swoich opinii.

Jak założyć sklep internetowy. Założenie sklepu – Poradnik
2.1 (42.86%) 7 ocena

13 komentarzy

 1. Mam w planach założyć sklep internetowy. Informację, które zawarte są w tym artykule są bardzo rzetelne i pomocne. Super i dziękuję za poradnik.

 2. Planuje założyć sklep z ekologicznymi produktami regionalnymi. Na razie produkty sprzedaję na allegro, ale chciałbym się rozwijać i trafić z ofertą do szerszej grupy odbiorczej.
  Będę wdzięczna za wszelkie info dotyczące tego jak i od zacząć ? Pozdrawiam.

  1. Marysiu, wszystko napisane jest wyżej w artykule. 🙂 Krok po kroku masz wytłumaczone od czego zacząć i z jakich programów powinnaś korzystać. Wystarczy dokładnie przestudiować na spokojnie tekst.

 3. Nareszcie trafiłam na super poradnik! Bardzo rzetelne i cenne wiadomości dla osób, które nie wiedzą od czego zacząć i jak ugryźć temat.
  Uważam, że warto samemu chociaż spróbować założyć stronę internetową, oszczędzimy przy tym czas i pieniądze, a satysfakcja będzie gwarantowana 🙂

 4. Świetny opis ważnych informacji. Mam pytanie , czy jest możliwość wyboru/zakupu towaru bez konieczności początkowych inwestycji. Moim celem jest założenie sklepu internetowego, niestety w tym momencie nie posiadam środków do zainteresowania.

 5. Czy posiadanie sklepu internetowego wiaze sie z obowiazkiem zarejestrowania w urzedzie i placenia podatkow ?
  Jakie sa ogolnie koszty zwiazane z zalozeniem sklapu internetowego ?
  Bede wdzieczna za informacje.
  Stefania

 6. Pytanie – bo zalozenie sklepu jest proste, ale- skad brac towary/dostawcow? To mnie nurtuje. Jak np chcialbym miec sklep i sprzedawac w nim wózki dla dzieci albo narty, to – skad mam brac te wozki i narty (albo dowolnny inny towar), zeby miec ceny nizsze niz to co maja inne sklepy – zeby cokolwiek na tym zarabiac?
  Prosze, poradzcie cos w tej kwestii bo to mnie nurtuje strasznie.

  1. Założenie sklepu internetowego nie jest taką prostą sprawą, ze względów technicznych. Proszę pamiętać, aby dostosować sklep pod swoje wymagania (chcę robić to i to, więc sklep musi mieć to i to). Proszę poszukać w internecie opinii na temat danych rozwiązań programistycznych dla sklepów – np wziąć pod uwagę szybkość reakcji na zadane pytania. W jednym przypadku można czekać na odpowiedź średnio do 2 godzin, w innym nawet 3 dni. Tego typu kwestie są ważne, a chyba nikt nie zamierza czekać 3 dni na odpowiedź?
   Odnośnie pytania Pana Andrzeja: proszę pamiętać, że wchodząc we współpracę na zasadzie b2b, jakaś hurtownia zapewne wyśle Panu wózki, jednak przed Klientem to Pan będzie odpowiadał za jakość wysyłki oraz produktu, ponieważ Klient kupił towar w Pana sklepie internetowym (taka mała uwaga, gdyby ktoś chciał wybrać tego typu współpracę). Jednym słowem: trzeba znaleźć bardzo odpowiedniego dostawcę sprzedawanego asortymentu w sklepie.

 7. Super artykuł, dużo interesujących informacji. Ja polecam też platformę Selesto, konkurencyjna oferta do RedCart, a mają fajne nowe rozwiązania i są bardo pomocni przy prowadzeniu początkującego biznesu. 🙂

 8. Nie było wspomniane jakoś bardzo, wiec warto dodać – moim zdaniem, bez dobrej platformy od płatności przez internet się nie obejdzie. Nie pierwsza lepsza, tylko rozwiązane znane przez klientów, w końcu przez to mają płacić, wiec muszą mieć 100% pewności, że dane rozwiązanie jest dla nich bezpieczne. Inaczej część klientów mogą po prostu porzucać zakupy. U nas działa dotpay – opcja znana (a i finansowo ok), chwalimy sobie i oby sie nic w tym temacie nie zmieniło

 9. Padło pytanie o rodzaj zarejestrowanej działalności gospodarczej na taki sklep, niestety nie padła żadna odpowiedź. Dodatkowe pytanie: jaka byłaby najkorzystniejsza forma opodatkowania dla tego rodzaju działalności – podatek progowy, liniowy. Jak to wygląda statystycznie w praktyce?

Podziel się swoją opinią

Ta strona używa ciasteczek Więcej informacji

Ciasteczko (formalnie HTTP Cookie, w skrócie ang. cookie, tłumaczone czasem jako plik cookie) – mały fragment tekstu, który serwis internetowy wysyła do przeglądarki i który przeglądarka wysyła z powrotem przy następnych wejściach na witrynę. Używane jest głównie do utrzymywania sesji np. poprzez wygenerowanie i odesłanie tymczasowego identyfikatora po logowaniu. Może być jednak wykorzystywane szerzej poprzez zapamiętanie dowolnych danych, które można zakodować jako ciąg znaków. Dzięki temu użytkownik nie musi wpisywać tych samych informacji za każdym razem, gdy powróci na tę stronę lub przejdzie z jednej strony na inną.Źródło: wikipedia.orgWięcej informacji: https://pl.wikipedia.org/wiki/HTTP_cookie

Wyłącz