Franczyza – Co to, Czy warto? 66 Najlepszych franczyz

Franczyza jako pomysły na biznes bardzo często pojawia się w poradnikach oraz stronach internetowych poświęconych zarabianiu.

Pomimo, iż większość osób jest w stanie wymienić kilka przykładów biznesów tego typu, to już nie wszyscy wiedzą dokładnie co to jest franczyza i jak ona działa.

Dlatego też powstał ten artykuł, który nie tylko przybliży ci podstawowe informacje, ale także wskaże najciekawsze przykłady franczyzy, dostępnych w naszym kraju.

Franczyza – najważniejsze informacje

Co to jest franczyza?

Ujmując to najprościej jak się da, franczyza to sposób prowadzenia biznesu na zasadach ustalonych przez daną markę (franczyzodawcę).

Można również powiedzieć, ze jest to forma współpracy między określonymi podmiotami.

Z jednej strony jest franczyzodawca, który posiada znaną markę, która cieszy się zaufaniem i przynosi zyski.

Z drugiej strony jest franczyzobiorca, który zobowiązuje się do przestrzegania zasad określonych w umowie, dzięki czemu zyskuje markę, na której może zacząć zarabiać.

Jak działa franczyza?

Szczegółowe zasady działania zależą od rodzaju franczyzy oraz zapisów w umowie między stronami. Jednak główny model działania pozostaje stały dla wszystkich franczyz.

Między franczyzodawcą i franczyzobiorcą podpisywana jest umowa franczyzy. Zgodnie z tym dokumentem biorca otrzymuje prawo do korzystania z:

 • Logo firmy
 • Nazwy firmy
 • Know-How – pojęcie to odnosi się do wszystkich informacji związanych z prowadzeniem danej działalności. Będą to na przykład informacje jak i skąd zamawiać produkty, jak przygotowywać potrawy w punkcie gastronomicznym itd.
 • Pomocy franczyzodawcy – osoba udostępniająca prawa do swojej marki bardzo często służy pomocą i chętnie wspiera nowego partnera w jego działaniach.

Wszystkie niezbędne informacje jak prowadzić dany biznes franczyzobiorca otrzymuje w obszernym podręczniku operacyjnym.

Inaczej sytuacja wygląda ze strony franczyzodawcy. W ramach umowy może on głownie liczyć na korzyści finansowe. Zazwyczaj biorca zobowiązany jest zapłacić kwotę początkową za licencję (opłata licencyjna) oraz płacić co miesiąc określoną sumę lub procent od osiąganych dochodów (opłata franczyzowa).

Mówiąc zatem w skrócie franczyzodawca daje pomysł i markę, za co otrzymuje zapłatę.

Jaka franczyza – rodzaje:

Franczyza handlowa (dystrybucyjna)

 • Franczyzobiorca zajmuje się sprzedażą określonych produktów – sprzedaje asortyment udostępniony przez franczyzodawcę
 • Pewną odmianą jest franczyza depozytowa – asortyment udostępniany jest na zasadzie wypożyczenia. Produkt jest własnością franczyzodawcy póki nie zostanie zakupiony przez klienta.
 • Przykłady – apteki, sklepy odzieżowe, stacje paliw, sklepy spożywcze

Franczyza usługowa

 • Franczyzobiorca zajmuje się oferowaniem określonych usług – otrzymuje on dostęp do receptur, technicznego oprogramowania i sposobów wykonywania konkretnej usługi
 • Przykłady – lokale gastronomiczne, placówki finansowo-bankowe

Oczywiście rodzajów franczyzy jest o wiele więcej i dzielić się ona się może pod względem rodzaju know-how lub ze względu na organizację systemu. Na potrzeby tego tekstu nie ma jednak potrzeby znać każdego z tych rodzajów.

Należy mieć jednak świadomość, że każda marka oferuje inne warunki franczyzy, które są określone w umowie. Każdy z nich wiąże się z innymi zaletami oraz wadami.

Skupmy się jednak na tym, jak wygląda prowadzenie franczyzy i ile potencjalnie można na tym zarobić.

Najpierw jednak zobaczmy…

Ile kosztuje franczyza?

Praktycznie w każdym rodzaju franczyzy trzeba się liczyć z trzema rodzajami kosztów:

 • Wstępna opłata franczyzowa – to jednorazowa opłata, którą należy zapłacić w momencie zawierania umowy z franczyzodawcą. Uzależniona jest ona do wielu czynników (okresu trwania umowy, ilości pomocy jakiej udziela franczyzodawca na początku) i ustalana jest indywidualnie dla każdej marki. Część firm rezygnuje z tej opłaty, aby przyciągnąć partnerów, jednak należy zachować w tym przypadku ostrożność przy podpisywaniu umowy.
 • Bieżąca opłata franczyzowa – to zazwyczaj comiesięczna opłata za korzystanie z licencji do znaku towarowego oraz za pomoc udzielaną przez franczyzodawcę. Wysokość tej opłaty może być stała przez cały okres umowy lub może być uzależniona od dochodów lokalu w danym miesiącu.
 • Wpłata na wspólny fundusz marketingowy – każda firma oferująca franczyzę posiada fundusz socjalny na reklamowanie marki, stąd każda placówka ma obowiązek wpłacać określoną kwotę pieniędzy do tej puli. Jedynie nowe filie przez okres paru miesięcy mogą być zwolnione z tej opłaty.

Powyższe opłaty są absolutnym minimum każdej umowy o franczyzę. Na tym jednak lista wydatków się nie kończy.

Jako franczyzobiorca musisz się liczyć także z takimi kosztami jak:

 • Zakup samochodu służbowego
 • Wynajem/Kupno lokalu
 • Składki ZUS oraz do urzędu skarbowego
 • Zatrudnienie i szkolenia pracowników
 • Zakup sprzętu i urządzenie lokalu
 • Ubezpieczenia
 • Opłaty za media (prąd, woda, gaz itd.)
 • Marketing i promocja w regionie

Ciężko jednoznacznie określić sumę wszystkich wydatków. Jak zapewne widzisz jest to uzależnione od wielu czynników. Koszt początkowy może się wahać od 4000 złotych do nawet miliona złotych. Warto jednak pamiętać, aby wykonać szczegółowy kosztorys przed podpisaniem umowy. W wielu przypadkach wyliczenia franczyzodawcy nijak się mają do rzeczywistości i nie uwzględniają wszystkich wydatków.

Ważną kwestią jest także sposób finansowania przez franczyzobiorcę wszystkich początkowych wydatków. Część franczyzodawców nie zezwala na pokrywanie kosztów z kredytów bankowych lub pożyczek. Wymagany jest określony wkład własny. Jedynie mniejsza część finansowania może ewentualnie pochodzić z kredytu.

Z pomocą jednak franczyzobiorcy mogą przyjść dotacje z urzędu pracy, które są w stanie pokryć większą część początkowych wydatków.

franczyza - przykłady, usługi, co to

Franczyza – ile można zarobić?

Franczyza pomimo wysokich kosztów początkowych może przynieść nowemu przedsiębiorcy bardzo wiele korzyści. Są to m.in.:

 • Łatwiejszy start – marka franczyzodawcy ma ugruntowaną pozycję na rynku, dlatego o wiele łatwiej będzie zdobyć zaufanie klientów i zacząć osiągać zyski z działalności
 • Gotowy model prowadzenia biznesu – wszystkie informacje jak prowadzić lokal są z góry narzucone, dzięki czemu od początku franczyzobiorca dostaje sprawdzone metody, które zadziałały w wielu innych podobnych lokalach w Polsce
 • Gwarantowany system dostaw – franczyzobiorca otrzymuje z góry ustaloną listę dostawców. Znacznie zmniejsza to ryzyko niewywiązania się dostawców ze swojego zadania. Dodatkowo ceny produktów są bardzo często o wiele niższe niż w przypadku innych dostawców.
 • Niskie koszty reklamy – marketingiem zajmuje się głównie franczyzodawca przeznaczając na ten cel środki z ogólnej puli pieniędzy.

Franczyza wiąże się zatem z o wiele większym bezpieczeństwem na początku działalności. Należy jednak pamiętać, że sukces placówki w dużej mierze zależy od samego franczyzobiorcy i jego umiejętności zarządzania.

Nie jest łatwo jednoznacznie określić zysków jakie można potencjalnie uzyskać dzięki franczyzie. Przed zawarciem umowy warto wykonać solidny biznes plan, w którym określimy potencjalne koszty oraz zbadamy potencjał lokalnego rynku.

Faktem jednak jest, że jest to niezwykle popularny sposób prowadzenia biznesu. W naszym kraju jest obecnie ponad 1000 różnych konceptów franczyzowych i jest to jeden z najchętniej wybieranych sposobów prowadzenia działalności gospodarczej (ponad 63 tysięcy firm działających na zasadzie franczyzy w naszym kraju).

Zobaczmy zatem na specjalnie przygotowany ranking, w którym zawarłem 10 najczęściej wybieranych franczyz w Polsce z różnych branż i kategorii.

Ranking TOP 10 najlepszych franczyz w Polsce:

Miejsce 1 – Żabka (Freshmarket)

Marka ta nieprzerwanie przoduje w popularności i przychodach w branży spożywczej. Każdego roku w Polsce pojawia się kilkaset nowych lokali z charakterystycznym zielonym płazem.

Żabka od jakiegoś czasu zaczęła dodatkowo stawiać na sprzedaż szybkich przekąsek oraz na usługi pocztowe, co pozytywnie wpłynęło na ugruntowanie się firmy na rynku.

Dużym plusem franczyzy pod tą marką są niskie koszty początkowe (5000 zł) oraz nieduże comiesięczne opłaty.

Miejsce 2 – Carrefour Express

Ilość sklepów spożywczych Carrefour przekroczyło w zeszłym roku liczbę 600. Możliwe było to dzięki strategii rozwoju marki. Od niedawno firma zajmuje się nie tylko sprzedażą artykułów spożywczych, ale także ciepłych przekąsek na szybko.

Dużym plusem Carrefour jest fakt, że firma oferuje model współpracy ajencyjnej. Oznacza to, że firma pozostaje głównym inwestorem dzięki czemu franczyzobiorca ponosi mniejsze koszty początkowe.

Miejsce 3 – McDonalds

Absolutny gigant branży gastronomicznej nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Co roku w Polsce przybywa coraz więcej lokalów z charakterystycznymi żółtymi łukami.

Ciekawostką jest fakt, że jest to pierwsza firma w Polsce która zaoferowała franczyzę.

Ugruntowana pozycja na rynku oraz duży potencjał zarobkowy sprawiają, że nawet wysoki próg opłat początkowych (1,2 miliona złotych) nie odstrasza potencjalnych franczyzobiorców.

Miejsce 4 – Subway

Prawdziwy fenomen w Wielkiej Brytanii, czy Stanach Zjednoczonych zaczyna zyskiwać popularność także i u nas. W coraz większej ilości miast możliwe jest zjedzenie pysznych sandwichów i chrupiących ciastek czekoladowych.

Opłaty początkowe franczyzy nie są wysokie i wynoszą około 8 tysięcy euro. Jednak biorąc pod uwagę wszystkie koszta związane z otwarciem lokalu to otrzymujemy sumę rzędu 200 – 400 tysięcy złotych na start. Nie przeszkadzało to jednak już ponad 130 franczyzobiorcom w naszym kraju.

Miejsce 5 – Al Capone

Piąte miejsce w rankingu zajmuje popularna zwłaszcza w Polsce południowo-wschodniej sieć specjalistycznych sklepów alkoholowych.

Koszty na początek działalności wahają się w granicach 150-200 tysięcy złotych. Jednak jak pokazują dane, pomimo młodego wieku firma bardzo szybko się rozrasta i obecnie w naszym kraju możemy znaleźć około 40 lokali tego typu.

Miejsce 6 – Godan

Absolutne zaskoczenie w naszym rankingu to firma Godan. Jest to lokal zajmujący się sprzedażą artykułów do organizowania imprez i przyjęć. Firma działa od 1991 roku, jednak franczyzę oferuje jedynie od kilku lat.

Nie zmienia to jednak faktu, że jest to prężnie rozwijająca się marka i w ciągu ostatnich lat przybyło w naszym kraju 30 lokali tego typu. Franczyzobiorca na początek musi się liczyć z opłatą minimum 15 tysięcy złotych

Miejsce 7 – Ziebart

Jest to jeden z największych franczyzodawców w Stanach Zjednoczonych. W Polsce planowanych jest otworzenie 40 punktów przez najbliższy kwartał.

Firma zajmuje się oferowaniem usług z zakresu czyszczenia i renowacji aut. Jak podają dane, w 2017 roku Ziebart zarobił aż o 55% więcej niż w roku 2016. W zależności od lokalu opłaty początkowe wynoszą około 50 tysięcy złotych.

Miejsce 8 – Esotiq

Stabilnie rozwijająca się od kilku lat marka bielizny damskiej. Obecnie w Polsce działa około 300 punktów. Jednakże firma rozpoczęła rozszerzania działalności na takie kraje jak Rosja, czy Kazachstan.

Warto także podkreślić, że w zeszłym roku sprzedaż stacjonarna sklepów wzrosła o 30%, natomiast sprzedaż online o 200%.

Miejsce 9 – Epaka.pl

Dziewiąte miejsce w rankingu zajmuje firma zajmująca się wysyłaniem listów oraz paczek. Dzięki rozwojowi sprzedaży internetowej zapotrzebowanie na usługi firmy z roku na rok są coraz większe.

Aby przystąpić do sieci franczyzy należy liczyć się z opłatą początkową około 20 tysięcy złotych.

Miejsce 10 – Monetia

Sektor usług finansowych został zdominowany przez Monetię. Firma ma już ponad 730 punktów, zajmujących się przesyłaniem pieniędzy za całym świecie.

Bardzo dużą popularność firma zawdzięcza ludności z Ukrainy, wysyłającej pieniądze do swojego kraju.

Dużym plusem marki jest niska opłata początkowa, czyli 650 złotych.

Ranking pozostałych 66 najlepszych franczyz na polskim rynku:

Dodatkowo stworzyliśmy listę 66 franczyz z różnych kategorii i branży, tak aby pokazać jak duża ilość ofert dostępnych jest dla osób myślących o franczyzie.

 1. Abacosun – firma zajmująca się zaopatrywaniem oraz prowadzeniem salonów urody. Jako marka chętnie wybierana jest przez klientów ze względu na dobrą jakość usług
 2. Abc na kółkach – to ogólnopolska sieć sklepów spożywczych, które regularnie dojeżdżają do klienta, odwiedzając różne mniejsze miejscowości
 3. AgencjaTlumaczen.pl – firma zajmuje się tłumaczeniami tekstów dla różnych przedsiębiorstw
 4. Apteka Centrum Zdrowia – znana i chętnie odwiedzana przez pacjentów sieć aptek ze względu na atrakcyjne ceny i bogaty asortyment
 5. Aromanti – to sieć sklepów oferujących bogatą listę zapachów do wnętrz
 6. Auto Perfect – firma zajmująca się kompleksowo samochodem, od mycia po naprawy i wymianę części
 7. Autorskie lody Piccolo – lubiana marka lodów, która oferuje sprzedaż zarówno z punktów stacjonarnych, jaki i mobilnych, jak foodtruck lub rower
 8. Berlin Doner Kebab – popularna sieć sprzedaży kebabów. Znana jest na całym świecie i swój sukces zawdzięcza unikalnemu smaku ich mięsa
 9. Biesiadowo – działająca już od 2007 roku sieć pizzerii, która jest chętnie wybieraną alternatywą dla bardziej znanych lokali z włoskimi plackami
 10. BikeCafe – ciekawy pomysł na sprzedaż kawy w centrum miasta lub podczas festynów. Wszystkie narzędzia do robienia kawy podpięte są do konstrukcji roweru.
 11. TaxCare – jest to biuro rachunkowe, z którego codziennie korzystają setki osób w naszym kraju
 12. Blue Shadow – sieć sklepów odzieżowych, oferujących ciekawe rozwiązania dla kobiet
 13. Bobby Burger – jest to pierwsza polska sieć burgerowni. Istnieje możliwość otwarcia punktu w formie foodtruck'a
 14. Body Evolution – firma oferuje kompleksowe usługi z zakresu porady dietetycznej, sprzedaży kosmetyków oraz suplementów
 15. BricoMarche – to popularna sieć sklepów spożywczych, rozpoznawalna dobrze w naszym kraju
 16. Browar Pinta – firma zajmuje się sprzedażą piwa rzemieślniczego (głównie IPA)
 17. Carte d'Or Cafe – często spotykana w galeriach handlowych sieć serwująca ciepłe napoje i słodkie przekąski
 18. Chinkalnia – dobra alternatywa dla miłośników kuchni gruzińskiej. Sieć restauracji jest chętnie odwiedzanym przez klientów miejscem.
 19. Crazy Bubble – lubiana zwłaszcza przez młodzież i dzieci sieć serwująca słodkie napoje
 20. Czas na herbatę – popularna firma sprzedająca herbatę oraz kawę z najróżniejszych zakątków świata
 21. Da Grasso – jedna z największych sieci pizzerii w Polsce. Cieszy się bardzo dużym powodzeniem.
 22. Daisy – sieć sklepów zoologicznych dla miłośników każdego rodzaju zwierząt
 23. Delikatesy Centrum – sieć sklepów spożywczych słynąca z dobrej lokalizacji oraz późnych godzin zamknięcia
 24. Diverse – popularna firma oferująca odzież głównie dla młodzieży i dorosłych
 25. Dobra Pralnia – sieć pralni chemicznych oferujących usługi czyszczenia odzieży
 26. Domino's Pizza – firma walcząca obecnie o dominację wśród pizzerii w Polsce
 27. Eco Myjnia – kolejna firma zajmująca się kompleksowymi usługami w  zakresie czyszczenia samochodów
 28. Extrakantor.pl – firma zajmująca się wymianą pieniędzy w punktach stacjonarnych oraz przez internet
 29. Family Shop – sieć sklepów oferujących zakup odzieży używanej
 30. Fitnezja – firma zapewniająca catering dietetyczny na każdy dzień tygodnia
 31. Frytki Belgijskie – to sieć gastronomiczna słynąca z najlepszych frytek, nie tylko w Krakowie,ale i w całej Polsce
 32. Groszek – ogólnopolska sieć sklepów spożywczych
 33. Gruby Benek – bardzo chętnie odwiedzana sieć lokali gastronomicznych oferujących pizze i wiele innych dań
 34. iBinder – jest to firma, która rozwija oparty na chmurze system zarządzania dokumentacją budowlaną, projektami, przetargami i zamówieniami oraz nieruchomościami.
 35. InPost – to najpopularniejsza obecnie w Polsce firma obsługująca sprzedaż wysyłkową
 36. InterMarche – to kolejna grupa dużych sklepów spożywczych działająca w naszym kraju
 37. Jeden Ślad – to firma zajmująca się wypożyczaniem miejskich pojazdów jednośladowych
 38. Jump Planet – to sieć tzw. parków trampolin, które zyskują coraz większą popularność
 39. Kobieta i Rozwód – jest to firma powstała, aby pomagać, wspierać i szukać rozwiązań dla kobiet, które stanęły w obliczu konfliktu rodzinnego
 40. Koku sushi – to sieć restauracji serwujących najsłynniejsze japońskie danie
 41. Komfort – popularna sieć sklepów z dywanami oraz wykładzinami
 42. Komputronik – firma oferująca części oraz sprzęt elektroniczny (laptopy, komputery, drukarki itd.)
 43. Krowarzywa – ciekawa sieć lokali gastronomicznych serwujących wegetariańskie i wegańskie burgery
 44. Manicure Express – to znana firma oferująca kompleksowe usługi z zakresu kosmetologii
 45. Medicana – przychodnie leczenia medyczną marihuaną oraz leczenia bólu
 46. Mydlarnia u Franciszka – znana sieć sklepów oferujących kosmetyki oraz preparaty do pielęgnacji ciała
 47. NaturHouse – firma zapewniająca kompleksowe doradztwo w zakresie diety oraz sprzedaż suplementów
 48. Orient Massage – sieć salonów oferująca egzotyczne i relaksacyjne masaże całego ciała
 49. Pawo – sieć sklepów specjalizująca się w modzie męskiej
 50. Pierogarnia Stary Młyn – podobno najlepsze pierogi jakie można zjeść w naszym kraju
 51. Pizza Contenta – kolejna pizzeria, jednak wyróżniająca się serwowaniem placka w formie zwiniętego rulonu
 52. Mrówka – sieć sklepów z akcesoriami i narzędziami do remontu domu
 53. Zdrowie – sieć sklepów oferujących sprzedaż artykułów medycznych
 54. Stara pączkarnia – niewielkie punkty gastronomiczne serwujące ciepłe i świeże pączki
 55. Stokrotka – kolejny pomysł na osiedlowy sklep spożywczy
 56. Swarovski – jeden z najsłynniejszych salonów z biżuterią
 57. Travelplanet.pl – znane biuro podróży
 58. TeaClub – firma sprzedająca i serwująca herbatę
 59. Vistula – największa sieć punktów z modą męską
 60. W.Kruk – znana sieć sprzedająca biżuterię oraz ozdoby
 61. Xtreme Fitness Gyms – jedna z największych sieci klubów fitness
 62. Yes – firma oferuje biżuterię damską oraz męską
 63. Yasumi – instytut zdrowia i urody
 64. Zachód Nieruchomości – firma zajmuje się sprzedażą oraz wynajmem mieszkań
 65. Zdrowa Krowa – sieć gastronomiczna oferująca zdrową wersję burgerów
 66. Zdrowa Micha – jest to lokal oferujących ciepłe dania oraz świeże wypieki

PRZECZYTAJ KONIECZNIE RÓWNIEŻ:

Zobacz inne posty na portalu Pracawsieci.net:

Ta strona używa ciasteczek Więcej informacji

Ciasteczko (formalnie HTTP Cookie, w skrócie ang. cookie, tłumaczone czasem jako plik cookie) – mały fragment tekstu, który serwis internetowy wysyła do przeglądarki i który przeglądarka wysyła z powrotem przy następnych wejściach na witrynę. Używane jest głównie do utrzymywania sesji np. poprzez wygenerowanie i odesłanie tymczasowego identyfikatora po logowaniu. Może być jednak wykorzystywane szerzej poprzez zapamiętanie dowolnych danych, które można zakodować jako ciąg znaków. Dzięki temu użytkownik nie musi wpisywać tych samych informacji za każdym razem, gdy powróci na tę stronę lub przejdzie z jednej strony na inną. Źródło: wikipedia.org Więcej informacji: https://pl.wikipedia.org/wiki/HTTP_cookie

Wyłącz