Pomysły na biznesWłasna firma

25 najlepszych pomysłów na biznes i własną firmę z niskim kapitałem!

Wiele osób myśli o założeniu własnej firmy i szuka najlepszego pomysłu na biznes. W dzisiejszym artykule prezentujemy 25 najlepszych pomysłów na biznes dla osób z niskim kapitałem. Z reguły mamy wizję tego, czym byśmy chcieli zajmować się, prowadząc działalność gospodarczą, jednak przemyślenia i działania często na tym się kończą. Po zetknięciu się z obowiązkami nasze pomysły upadają i nie realizujemy swoich marzeń. Jest to błąd, ponieważ po niewielkich zmianach możemy stać się właścicielem dochodowego biznesu, który niekoniecznie będzie wymagał dużych inwestycji.

W tym artykule przedstawimy wszystkie za i przeciw zakładaniu działalności gospodarczej, a także zaproponujemy Ci gotowe, idealne pomysły na własny biznes. Ponadto działalności przez nas proponowane będą charakteryzowały się niskim budżetem, dlatego w oparciu o nie firmę założysz nawet jutro!

Zapraszamy serdecznie do zapoznania się z naszymi poradami.

zarabianie pieniędzy i praca gif

Zaczynajmy… 🙂

Własna firma – z czym to się wiąże?

Posiadanie własnej firmy w pierwszej kolejności wiąże się z niezależnością. Od momentu uruchomienia działalności gospodarczej staje się ona Twoim źródłem dochodu. Ponadto w przypadku poszczególnych branż często od Ciebie zależy, ile zarobisz. Jeśli zdecydujesz się na pracę opartą o zlecenia z zewnątrz, czeka Cię praca przy ich pozyskiwaniu, ale możesz ustalać warunki realizacji, co jest niezwykle przystępne. Przy prowadzeniu własnego biznesu często możesz decydować ile chcesz pracować oraz w jakich godzinach (nie we wszystkich branżach)

Niestety, ale własna działalność gospodarcza to również obowiązki, których w naszym kraju jest niestety dużo. Rozpoczynają się już na samym początku, ponieważ rejestracja firmy jest wieloetapowa. Jeżeli posiadasz biuro rachunkowe, możesz zlecić rejestrację firmy i załatwienie spraw formalnych.

Dobra informacja
Warto również odwiedzić Urząd Pracy i zapytać o bezzwrotne dotacje na rozpoczęcie firmy. Jest to przeważnie od 19 000 do 24 000 zł, za które możesz kupić sprzęt czy też zainwestować w swój pomysł.

W trakcie funkcjonowania firmy również, jako właściciel masz obowiązki. Już na początku, w pierwszych miesiącach zetkniesz się z opłatami ZUS i podatkami do Urzędu Skarbowego. Musisz dopilnować, aby płatności do odpowiednich urzędów spływały w odpowiednim terminie.

Wraz z rozwojem firmy i przybywaniem pracowników pojawiają się dodatkowe opłaty, jednak część obowiązków będziesz mógł przenieść na osoby, z którymi współpracujesz. Podział obowiązków w tym momencie jest naturalny i nieunikniony. Polecamy rozpocząć od zatrudnienia bardzo dobrej księgowej, dzięki której ominie Cię dotrzymywanie terminów rozliczeń. Zajmiesz się wyłącznie pracą i obowiązkami służbowymi i skupiasz się na rozwoju własnej firmy.

biznesplan i planowanie

Własna firma – za i przeciw posiadaniu działalności

Prowadzenie własnego biznesu ma swoje za i przeciw. Sprawdź, które aspekty bardziej Cię przekonują!

Wszystkie argumenty za prowadzeniem firmy:

 • Nie jesteś ograniczony czasem pracy, jedyne ograniczenia to terminy realizacji zadań i terminy płatności.
 • Nie masz przełożonego. Jesteś sam sobie szefem.
 • Budujesz własną markę.
 • Podania o urlop Cię nie obowiązują. Sam decydujesz, kiedy pracujesz.
 • Posiadając swoją firmę, spełniasz swoje marzenia.

Decyzja o prowadzeniu firmy jest jedną z najważniejszych w życiu, dlatego warto również znać aspekty mówiące przeciw niej:

 • Własna działalność gospodarcza niesie za sobą ryzyko niepowodzenia. Jeśli biznes nie „chwyci” będziesz odnotowywać straty.
 • Nieregularne zarobki.
 • Biurokracja i duża ilość obowiązków.
 • Wszelkie składki odprowadzasz sam.
 • Twoja emerytura zależy od poczynionych przez Ciebie kroków.
 • Praca w dni uznawane powszechnie za wolne.

Pomysły na biznes lokalny ? Wartościowe pomysły na własną firmę.

Biznes lokalny to taki, który prowadzisz na terenie własnej wsi, małej miejscowości czy też dużego miasta. Cała działalność odbywa się w jednym, jasno określonym miejscu, co jest jednocześnie wadą i zaletą. Wadą, ponieważ grono odbiorców Twoich towarów lub usług jest ograniczone do maksymalnej liczby mieszkańców, a zaletą, ponieważ kiedy trafisz w odpowiednią niszę – masz stały dopływ klientów nawet w postaci tych samych osób.

W biznesie tego typu wszystko zależy od Twojego przygotowania i zbadanej niszy. Jeśli wpiszesz się w nią – odniesiesz sukces wielkiej miary, jeśli nie powiedzie Ci się – będziesz w punkcie wyjścia.

Najlepsze Pomysły biznes lokalny:

 1. Korepetycje. Wiele osób zaczyna przygodę z biznesem właśnie od nich. Jest to dobry krok, ale udzielanie korepetycji wiąże się ze zbadaniem, z jakich dziedzin poszukiwani są specjaliści w Twojej okolicy. Jeśli czujesz, że rozwiążesz trapiące społeczeństwo problemy – działaj!
 2. Usługi IT. Informatyka wciąż nie jest mocną stroną polskiego społeczeństwa, dlatego, jeśli czujesz się specjalistą w kwestiach sprzętowych lub oprogramowania, ten biznes jest dla Ciebie. Może polegać równie na naprawie, oczyszczaniu wewnątrz, składaniu, czy instalowaniu oprogramowania. Koszty są praktycznie zerowe, ponieważ narzędzia zawsze masz jakieś w domu, a oprogramowanie może pochodzić od klientów. Możesz również zaprzyjaźnić się z lokalnym sklepem informatycznym, skąd również mogą spływać zlecenia.
 3. Gastronomia – Może warto otworzyć punkt gastronomiczny z świeżo wyciskanymi sokami, zdrową żywnością a może punkt z pysznym jedzeniem? Ostatnio popularne są food-trucki, może czas zainwestować w to swój czas i pieniądze, jeżeli jest to naszą pasją.
 4. Kawiarnia lub lodziarnia – Szczególnie w mocno turystycznych miejscowościach takie punkty cieszą się ogromną popularnością i ponadprzeciętnymi zyskami w sezonie. A może kawiarnia niszowa? Ostatnio popularne są kocie kawiarnie lub kawiarnie z grami planszowymi. Wyróżnij się na tle konkurencji!
 5. Instruktor jazdy na nartach, pływania, nurkowania, fitness – Masz jakąś pasję? Zostań instruktorem i nauczaj innych za pieniądze. To idealny pomysł na biznes! Przykładowo godzina nauki jazdy na nartach to koszt ok. 50 zł. Podobne stawki są przy nauce pływania, nauce gry w tenisa, jazdy konnej itd. Oprócz tego możesz organizować obozy, zajęcia grupowe i zatrudniać dodatkowe osoby, dzięki czemu rozwiniesz swoją firmę i zwiększysz swoje zyski.
 6. Szeroko pojęte doradztwo. Każdy potrzebuje wsparcia i słów eksperta w nieznanej sobie dziedzinie. Jeśli potrafisz doradzić na przykład: przy pozyskiwaniu dotacji, pisaniu wniosków, pisaniu CV możesz otworzyć niszowy biznes.
 7. Catering dietetyczny. Zapewne każdy marzy o tym, aby na jego stole stały wyłącznie smaczne, domowe potrawy każdego dnia lub przy wyjątkowych okazjach. Niestety pragnienia nie zawsze idą w parze z umiejętnościami, dlatego w tym momencie możesz wkroczyć Ty i oferować swoje usługi gotowania na zamówienie. Jeśli spełnisz podstawowy warunek, czyli dobrze gotujesz, możesz liczyć na stałość zleceń nie tylko w sezonie wesel i komunii.
 8. Odkryj swój talent – Kurs kosmetyczki, masażysty itd. – Udaj się na kurs w Twoim mieście, może odkryjesz swój talent lub pasje? Spróbuj czegoś nowego, co sprawia Ci przyjemność. Powiedzmy, że odbędziesz kurs masażu i może to jest Twój idealny pomysł na biznes i na własną firmę? Zarabiaj nawet 50-80 zł za godzinę masażu. Jednak pamiętaj, że musisz być specjalistą i posiadasz szeroką wiedzę w danej branży i cały czas się rozwijać.
 9. Produkcja hand-made. Rękodzieło jest Twoją pasją? Przekuj zainteresowania w biznes! Jeśli potrafisz tworzyć wyjątkowe bransoletki, kolczyki, czy też wyszywasz, możesz rozpocząć sprzedaż swoich produktów. Wśród mieszkańców Twojej miejscowości lub dzielnicy na pewno znajdą się osoby, które docenią Twoją pracę. Ponadto możesz również prowadzić sprzedaż na regularnie odbywających się wydarzeniach kulturalnych: festynach, kiermaszach, odpustach, czy w skansenach. Tam możesz zdobyć nowych odbiorców, którzy przyjechali spoza okolicy, dzięki czemu Twój biznes się rozwinie.
 10. Franczyza – Otwórz firmę franczyzową. Na czym to polega? Otwierasz punkt pod znaną marką jak np. Żabka, McDonald, Pizzeria DaGrasso i wiele innych firm, które udostępniają Ci swoją markę w zamian za oddanie części zysków lub opłatę franczyzową. W Polsce działa kilkaset firm, które mogą udzielić Ci swojej marki w zamian za prowadzenie punktu w swoim mieście.
 11. Organizowanie imprez. Branża eventowa jest niemal dla każdego. Praca przy organizacji imprez wymaga od Ciebie jedynie umiejętności nawiązywania kontaktów, gdyż to one odgrywają znaczącą rolę. Jeśli potrafisz skutecznie rozmawiać z biznesmenami i negocjować – warto zaryzykować i stworzyć markę eventową w Twojej okolicy i nie tylko.
 12. Branża nieruchomości. Handel nieruchomościami wciąż potrafi generować zyski. Jeśli w Twojej okolicy brakuje profesjonalnej agencji nieruchomości – może to jest szansa dla Ciebie?
 13. Fotografia – Aby robić dobrej jakości zdjęcia wystarczy, że zainwestujesz w sprzęt fotograficzny, przejdziesz kurs i rozpoczniesz pracę nad własnymi umiejętnościami. Szczególnie ważny jest ostatni element, gdyż to właśnie umiejętności fotografa odgrywają najważniejszą rolę. Biorąc pod uwagę wymagania, profesjonalne fotografowanie nie wymaga wiele zachodu, a sprawdzić się możesz zarówno jako fotograf modowy, jak i okolicznościowy.
 14. Sprzątanie – Sprzątać każdy potrafi, dlatego zajęcie tego typu skierowane jest do osób każdej płci i w każdym wieku. Możesz założyć firmę sprzątającą. Żadna praca nie hańbi, a wiele osób potrzebuje osoby, która wysprząta biuro, czy mieszkanie za odpowiednią opłatą.
 15. Znajdź potrzebę w swoim otoczeniu. – Miej oczy szeroko otwarte i rozmawiaj z ludźmi. Pomysł na firmę przyjdzie Ci sam. Przejdź po mieście i porozmawiaj ze znajomymi i bliskimi aby znaleźć idealny sposób na biznes. 
Przeczytaj również:  Gdzie i w co zainwestować 100 zł, 1000 zł, 10 000 zł, 100 000 zł i więcej

Biznes internetowy. Czy może być tani?

Firma, którą prowadzimy na łamach Internetu, z reguły jest tańsza w porównaniu do biznesu lokalnego. Nie musimy inwestować w biuro, czy lokal, a często nawet w potrzebny do pracy sprzęt i oprogramowanie. Biurokracja jednak jest taka sama, jak w przypadku firmy lokalnej, dlatego musisz być na to przygotowany.

Koszty oprogramowania lub sprzętu zależą od tego, czy posiadasz odpowiednie narzędzia, jednak są inne wydatki, które musisz ponieść po założeniu firmy. Mamy tutaj na myśli domenę internetową, hosting WWW i stronę internetową. Bez tych elementów Twój biznes nie istnieje, dlatego inwestycja w nie jest obowiązkowa. Ponadto warto zainteresować się pozycjonowaniem stron, aby Twoja strona była odpowiednio wysoko w wynikach wyszukiwania.

Pomysły na wartościowy biznes w Internecie:

 1. Tworzenie stron internetowych. Ten biznes ma chyba każdy na myśli. Tworzenie witryn niewątpliwie jest dochodowe, jednak wymaga pewnych umiejętności i wiedzy. Na początek wystarczy ta zamieszczona w Internecie. Opracuj kursy HTML i PHP, a następnie rozpocznij samodzielną pracę. Jeśli się sprawdzisz – liczba zleceń do realizacji będzie naprawdę duża.
 2. Grafika – Jeśli potrafisz stworzyć wyjątkowe logo, ulotkę, czy projekt graficzny strony – warto przenieść umiejętności na pole biznesu. Graficy w obecnej chwili są poszukiwani, dlatego zlecenia mogą spływać z wielu źródeł, co gwarantuje Ci zysk.
 3. Sklep internetowy. Sklep może dobrze prosperować nie tylko lokalne, ale również internetowo. W związku z tym warto rozpocząć sprzedaż wybranych przez siebie dóbr. Wbrew pozorom biznes tego typu nie wymaga dużych inwestycji, ponieważ na początku koszty ograniczają się wyłącznie do strony. Towary do sprzedaży możesz pozyskiwać z lokalnego centrum dystrybucyjnego, które jednocześnie może realizować wysyłkę. Przeczytaj nasz poradnik jak założyć sklep internetowy.
 4. Copywriting – Branża ta wymaga nie tylko wiedzy, ale również umiejętności „lekkiego pióra”, czyli sprawnego pisania. Pamiętaj jednak, że tworzenie tekstów do Internetu nie jest tym samym, co pisanie wypracowań na lekcji polskiego, dlatego musisz się na to przygotować. Konkurencja jest bardzo duża, jednak przy odrobinie wysiłku zaistniejesz na rynku.
 5. Usługi SEO. To nic innego jak pozycjonowanie stron internetowych. Jednak zanim wkroczysz na rynek, poznaj zasady funkcjonowania algorytmów Google i techniki pozycjonowania. Warto również zainwestować w kilka książek i kursów. Dopiero wtedy, gdy posiadane przez Ciebie witryny będą wysoko w wyszukiwarce rusz z własną firmą, a zyski będą rosnąć.
 6. Agencja marketingu internetowego. Marketing to branża wymagająca ogromnej wiedzy, dlatego warto się w nią zaopatrzyć przed rozpoczęciem realizacji działalności. Podobnie, jak w przypadku SEO zarówno w Internecie, jak i stacjonarnie znajdziesz wiele kursów, które pomogą Ci zrozumieć istotę biznesu i rozwinąć skrzydła. Kieruj się jednak zasadą, że nic na siłę. Dlatego, jeśli nie czuje się mocny w marketingu – zrezygnuj z tego, bo konkurencja nie śpi.
 7. Prowadzenie bloga internetowego. Wiele osób nie zakłada bloga, ponieważ myśli, że nie będzie on wystarczająco ciekawy. Jest to błąd. Nigdy nie wiadomo, czy nasze wpisy nie zainteresują dużego grona osób, dlatego warto założyć bloga, pisać i dążyć do sukcesu. Inwestycja nie jest duża, dlatego każdy może zdecydować się na ten krok.
 8. Własny start-up – Posiadasz pomysł na aplikację mobilną lub stronę internetową. Wcale nie musisz posiadać wielkiego kapitału aby stworzyć Start-up. Jeżeli Twój pomysł spodoba się innym, możesz również pozyskać inwestora, który w zamian za część udziałów zainwestuje w Start-upa.
 9. Sprzedaż na Allegro – Rozpocznij handel i sprzedaż na Allegro. Kup taniej i sprzedaj drożej, jeżeli posiadasz odpowiednie predyspozycje możesz zarobić kilka tysięcy złotych w skali miesiąca.
 10. Inwestycje w internecie – Słyszałeś o osobach, które profesjonalnie grają na giełdzie? Zostań traderem, jeżeli posiadasz predyspozycje do analizy i panujesz nad swoimi emocjami. Na początku możesz grać na koncie demo (za wirtualną gotówkę na prawdziwym rynku). Możesz także zainwestować w kryptowaluty takie jak Bitcoin i zarabiać na tym. Wystarczy zarejestrować się na giełdzie np. sprawdzonym BitBay i zacząć handlować kryptowalutami.

Przeczytaj również nasz post na blogu: Praca w domu – 11 sprawdzonych pomysłów dla każdego

Internetowo, czy lokalnie?

To, czy wybierzesz biznes internetowy, czy lokalny zależy od Ciebie. Pamiętaj, aby zdecydować się na to, w czym czujesz się specjalistą i czy realizatorzy danych usług są poszukiwani. Przemyśl również, jakie jest Twoje spojrzenie na wybrane kwestie, ponieważ może okazać się, że Twój punkt widzenia, mimo obecności wielu specjalistów okaże się wartościowy.

Podane przez nas pomysły są jedynie przykładowe, ale w oparciu o nie możesz stworzyć wyjątkowy biznes. Wcześniej skup się jednak na obowiązkach urzędowych, gdyż zabierają one dużo czasu, ale niejako od nich zależy Twoje być, albo nie być. Pozostałe kwestie zależą od Ciebie.

25 najlepszych pomysłów na biznes i własną firmę z niskim kapitałem!
3.7 (74.74%) 19 ocena

2 komentarze

 1. Właśnie w taki sposób sama wykupiłam część salonu kosmetycznego. Najpierw malowałam paznokcie koleżankom, zrobiłam kurs i świadczyłam usługi u siebie lub klientek. W miarę upływu czasu ale i rozsądnego oszczędzania odłożyłam na założenie własnego biznesu:) Pozdrawiam

Podziel się swoją opinią

Ta strona używa ciasteczek Więcej informacji

Ciasteczko (formalnie HTTP Cookie, w skrócie ang. cookie, tłumaczone czasem jako plik cookie) – mały fragment tekstu, który serwis internetowy wysyła do przeglądarki i który przeglądarka wysyła z powrotem przy następnych wejściach na witrynę. Używane jest głównie do utrzymywania sesji np. poprzez wygenerowanie i odesłanie tymczasowego identyfikatora po logowaniu. Może być jednak wykorzystywane szerzej poprzez zapamiętanie dowolnych danych, które można zakodować jako ciąg znaków. Dzięki temu użytkownik nie musi wpisywać tych samych informacji za każdym razem, gdy powróci na tę stronę lub przejdzie z jednej strony na inną. Źródło: wikipedia.org Więcej informacji: https://pl.wikipedia.org/wiki/HTTP_cookie

Wyłącz