Jak założyć stronę internetową? Krok-po-kroku Poradnik (2020)

Zastanawiasz się jak założyć stronę internetową?

Nie chcesz płacić kilka tysięcy złotych innym firmą za stworzenie strony i czekać tygodniami na termin realizacji?

Przeczytaj nasz post z poradnikiem krok po kroku jak założyć stronę internetową w ciągu jednego dnia z jednym z najpopularniejszych edytorów stron WIX.

Gotowy/a?

Zaczynajmy!

Strona internetowa to dzisiaj podstawa dla każdej firmy, artysty, blogera i wszystkich osób, które chcą dzielić się swoimi wartościami z szerszym gronem. Jeszcze jakiś czas temu, tworzenie strony internetowej wiązało się z koniecznością wykorzystywania kodów HTML i wieloma godzinami spędzonymi na projektowaniu. Dziś jednak, z programami działającymi na zasadzie drag&drop jak np. Wix, proces stał się na tyle mało skomplikowany, że profesjonalną stronę możemy stworzyć samemu!

Czym jest platforma Wix?

Możliwości edytora stron internetowych WIX:

Wix to jedna z najpopularniejszych na świecie platform do projektowania stron internetowych. Obsługuje ponad 150 milionów ludzi w 190 krajach, a każdego dnia ma miejsce 45 000 nowych rejestracji. Chcesz do nich dołączyć? Nasz przewodnik krok po kroku pokaże Ci, jak możesz stworzyć własną stronę za pomocą Wix.

Wix, od momentu powstania w 2006 roku znacząco ewoluował. Dziś to najbardziej zoptymalizowany system drag&drop, który pozwala na pełną personalizację strony. Wix jest również elastyczny i znacznie mniej skomplikowany w użyciu niż inne podobne platformy. Dodatkowo, Wix posiada opcję zintegrowania setek przydatnych aplikacji, które usprawnią twoją witrynę.

wix stworzenie strony www

Edytor i Wix Adi

Wix oferuje swoim użytkownikom dwie opcje stworzenia strony. Jedną z nich jest opcja edytora, w którym samodzielnie tworzymy stronę. Mamy wtedy możliwość skorzystania z jednego z ponad 500 szablonów. Można również tworzyć własną stronę www od podstaw. Innym rozwiązaniem jest skorzystanie z Wix Adi, czyli automatycznego tworzenia strony przez sztuczną inteligencję. Polega to na tym, że podajemy swoje dane oraz wytyczne do wyglądu strony, a platforma sama wygeneruje stronę. Na pierwszy rzut oka, opcja ta jest bardzo kusząca. Niestety nie daje takich możliwości personalizacji jak Edytor, dlatego dziś skupimy się na nim.

jak założyć stronę www na wix

 

Dla kogo jest Wix?

Edytor Wix pozwala na stworzenie pięknej strony w ciągu zaledwie kilku godzin. To czyni go idealnym dla użytkowników, którzy chcą stworzyć stronę dla:

 • Małego biznesu
 • Restauracji
 • Sklepu online
 • Bloga
 • Portfolio

Jak stworzyć stronę internetową z Wix – Poradnik – Krok po kroku 

Krok 1: Zarejestruj się WIX

Wix oferuje pięć różnych planów premium. Jak w przypadku wszystkich subskrypcji, im więcej płacisz, tym więcej możesz zyskać. Możesz również skorzystać z darmowego planu, który jednak posiada nieco ograniczone możliwości i wiąże się z wyświetlaniami reklam. Z darmowym planem nie możesz również wybrać własnej nazwy domeny. Polecamy zatem plany premium; nie są one drogie, a pozwalają na stworzenie w pełni profesjonalnego designu strony pod kątem marketingowym i biznesowym.

Plany premium Wix to:

 • Connect domain (17 złotych / miesiąc)
 • Combo (34 złotych / miesąc)
 • Nieograniczony (52 złotych / miesąc)
 • E-commerce (67 złotych / miesąc)
 • VIP (104 złotych / miesąc)

Dla małych firm polecamy opcję Combo. Jest wolna od reklam, posiada spersonalizowana nazwę domeny, wystarczającą ilość miejsca oraz wszystkie najważniejsze możliwości.

Opcja e-commerce, obejmująca nieograniczoną liczbę produktów, jest najlepsza dla początkujących przedsiębiorców. W przypadku większych sklepów internetowych plan VIP oferuje obsługę klienta na najwyższym poziomie.

Plany Wix różną się jeszcze ilością pamięci na nasze dane. Dlatego jeżeli planujesz umieszczać bardzo dużo treści (szczególnie multimedialne) na swojej stronie, to warto rozważyć wybór bardziej rozbudowanych planów. Przy wyborze bardziej zaawansowanych opcji niż podstawowy plan, otrzymujemy także 75 dolarów, które możemy wykorzystać na reklamowanie strony w wyszukiwarkach. Warunkiem jest jednak wpłacenie minimum 25 dolarów samodzielnie.

wix plany cenowe za strony www

 

Krok 2: Wybierz szablon

Nie martw się, jeżeli nie jesteś pewny, czy wybrałeś odpowiedni plan. W każdej chwili możesz go zmienić na bardziej ulepszoną wersję. Przejdźmy jednak dalej i zacznijmy prawdziwe tworzenie strony z Wix!

Aby rozpocząć, wybierz opcję ‘Utwórz nową witrynę’ z menu rozwijanego ‘Witryna’ w prawym górnym rogu pulpitu nawigacyjnego. Po kliknięciu Wix zapyta o rodzaj witryny. Opcji jest bardzo dużo: obejmują one strony przygotowane dla firmy, wydarzenia, blogi, zdjęcia, zakwaterowanie i wiele innych. Dla każdego twórczego pragnienia istnieje kategoria, którą można dopasować. Stamtąd Wix przeniesie Cię do wyboru szablonu.  I w tym przypadku znów jesteśmy rozpieszczeni wyborem. Wix oferuje ponad 500 różnych motywów, więc jeśli nie możesz znaleźć idealnego dla siebie w jednej kategorii, wystarczy wybrać inną i dostosować ją pod swoje potrzeby lub stworzyć własny unikalny szablon.

Jest jednak jedna ważna rzecz, o której musisz pamiętać- po wybraniu szablonu nie można go zmienić. Więc upewnij się, że jesteś pewny wyboru! Na szczęście elastyczne funkcje edycji Wix ułatwiają urozmaicenie każdego projektu, więc wygląd strony zawsze może się zmienić. Będzie to po prostu nieco bardziej skomplikowane.

wix szablony stron internetowych

 

 

Krok 3: Aktualizuj tekst i obrazy w kreatorze stron www

Po stworzeniu strony i wybraniu szablonu zostaniesz przeniesiony do podglądu swojego szablonu. Tutaj możesz bawić się prostymi, ale genialnymi funkcjami edycji, takimi jak projekt drag&drop oraz pola tekstowe. Po pierwsze, musisz zaktualizować dane swojej firmy, portfolio lub bloga. Wystarczy kliknąć tekst, który chcesz zmienić, a następnie przepisać. Możesz także zmienić rozmiar i kolor czcionki oraz jej wygląd. Wix posiada setki różnych rodzajów. Jeśli szablon zawiera obrazy, je również możesz zmienić. Możesz wgrać na stronę dowolną liczbę obrazów z komputera lub skorzystać z bardzo dużej puli darmowych grafik zapewnianych przez Wix.

kreator stron www

 

Krok 4: Personalizuj tło na swojej stronie internetowej

Tło to jeden z ważniejszych elementów tworzenia spersonalizowanej strony i z Wix, możesz je dostosować dokładnie do własnych upodobań. Na Pasku bocznym po lewej stronie znajdziesz przycisk „Tło”. Po kliknięciu pojawi się opcja zmiany. Polecamy wykorzystać w tym miejscu jeden z trendów User Experience w 2019 roku, jakim są strony z filmem w tle.

Po prawej stronie znajdują się opcje usuwania, obracania i duplikowania elementów na stronie. Menu po lewej stronie dotyczy wszystkich twoich kreacji. Należą do nich opcje budowlane, takie jak rynek aplikacji, blogi i ogólny przycisk „Dodaj”, ale do tego dojdziemy później. Wix ma menu projektowe po prawej stronie. Po lewej natomiast znajdziemy listę wszystkich elementów, które możemy dowolnie dodawać i upuszczać na naszej stronie. Są to m.in. pola tekstowe, slajdy, przyciski i obrazy.

Krok 5: Dodaj aplikacje na stronę www

Wydaje ci się, że twoja strona jest zbyt prosta i posiada zbyt mało funkcji? Spokojnie, możemy skorzystać z Wix App Market, w którym znajdziemy ponad 250 aplikacji, które usprawnią naszą stronę. Obejmują one wszystko, od sklepów internetowych i forów, po zamówienia restauracyjne i quizy. Aplikacje nie tylko świetnie wyglądają, ale zapewniają Twojej stronie nowoczesny interfejs. Sprawdź jakie aplikacje znajdują się w Wix App MArket i wybierz swoje ulubione. Każda aplikacja ma podgląd miniatur oraz dopisek „Bezpłatna” lub „Premium” (lub obie). Premium oznacza, że można go wybrać tylko z kontem planu cenowego Premium Wix.

aplikacje na strone www lub bloga

 

Krok 6: Skonfiguruj blog

Blog to dziś narzędzie nie tylko dla blogerów. Blogi pełnią równie ważną funkcję dla firm oraz sklepów internetowych. Dzięki nim można przyciągnąć do strony więcej potencjalnych klientów. Blogi odgrywają również ważną rolę w pozycjonowaniu. Nowy blog Wix można stworzyć, klikając przycisk „Rozpocznij blogowanie” w kształcie pióra, który znajduje się na dole menu. Aby wybrać aplikacje do blogowania, wyszukaj przycisk „Dodaj aplikacje” w tym samym menu. Masz szeroki wybór, jednak polecamy Blog Wix, który posiada bardzo elegancki wygląd i jest najbardziej kompatybilny ze stroną. Sama aplikacja jest łatwa do zarządzania. Kliknij ten sam przycisk w kształcie pióra, a następnie „Dodaj elementy bloga”, aby wprowadzić przydatne funkcje, takie jak kanał Instagram, wydarzenia lub przycisk RSS służący do udostępniania treści online.

wix stworzenie bloga internetowego

 

Krok 7: Sprzedawaj za pomocą e-commerce

Twoim celem jest sprzedaż produktów online? Wix udostępnia szeroką gamę możliwości również dla sklepów internetowych. W pasku bocznym konstruktora znajduje się opcja “menadżera sklepu” Kliknij „Dodaj”, a następnie przewiń w dół do „Zapisz” w menu. Kliknij przycisk „Dodaj do witryny”, aby sprzedawać produkty, tworzyć kupony i łatwo konfigurować płatności. Stamtąd otrzymasz testowy szablon. Podobnie jak wszystkie elementy Wix, kliknij obrazy i pola tekstowe, aby je spersonalizować. Wix naprawdę sprawia, że ich działalność pomaga w twoich potrzebach-założenie sklepu internetowego nigdy nie było przyjemniejsze.

Krok 8: Kodowanie

Wix niedawno wprowadził genialną funkcję kodowania. Oznacza to, że możesz tworzyć własne aplikacje bez ograniczeń. Gdzie szukać tej możliwości? W Edytorze Wix wybierz „Kod” w górnym menu nawigacyjnym, a następnie „Włącz narzędzia programistyczne”. Nie wiesz jak kodować? Nie martw się. Kod Wix oferuje szereg ekscytujących narzędzi do ulepszania witryny bez konieczności korzystania z kodowania. 

Pierwszy z nich nazywa się ‘Kolekcje bazy danych’. Tutaj możesz zarządzać wszystkimi treściami w jednym miejscu i tworzyć tekst i zdjęcia. Drugi nazywa się dynamicznymi stronami. Pozwala to na tworzenie nieskończonej ilości stron internetowych, generowanych z bazy danych (np. Unikalna strona dla każdego rodzaju produktów, które sprzedajesz). Trzecie narzędzie to Custom Forms. Jak można się spodziewać, pozwala to tworzyć formularze aplikacyjne i quizy bez wiedzy o kodowaniu. Wszystkie informacje są następnie przechowywane w bazie danych, do której masz nieograniczony dostęp i możesz wykorzystać przy dalszej promocji strony.

 

Krok 9: Opublikuj swoją stronę internetową:

W całym procesie edycji Wix możesz wyświetlić podgląd arcydzieła za pomocą przycisku w prawym górnym rogu. Gdy jesteś zadowolony, po prostu kliknij „Opublikuj” i twoja strona trafi do internetu. Pojawi się nazwa domeny, którą możesz zostawić lub dołączyć do swojej spersonalizowanej. To zależy od Ciebie. I tak ,możesz edytować swoją stronę Wix po opublikowaniu. Po prostu otwórz pulpit swojej witryny, kliknij „Zarządzaj witryną”, a następnie „Edytuj witrynę”. Wix daje ogromne możliwości konfiguracji oraz optymalizacji witryny pod kątem SEO. Warto wykonać konfigurację, aby zwiększyć swoją widoczność w Google. Aby opublikować zmiany, kliknij ponownie ‘Publikuj’ w prawym górnym rogu. 

Gotowy do pracy? Po pierwsze, podsumujmy jeszcze raz po kolei kroki, które musisz podjąć do stworzenia perfekcyjnej strony z Wix.

 1. Wybierz plan cenowy
 2. Zdecyduj, jakiego rodzaju strony internetowej potrzebujesz
 3. Wybierz szablon
 4. Edytuj pola tekstowe i menu nawigacyjne
 5. Dostosuj tło
 6. Przeciągnij i upuść elementy
 7. Dodaj aplikacje
 8. Sprawdź podgląd
 9. Opublikuj

Wix to w naszej opinii najlepszy program do tworzenia stron internetowych. Jest on przyjemny w użyciu i pozwala na przejęcie pełnej kontroli nad wyglądem i treścią na stronie. Kieruj się wskazanymi przez nas wskazówkami, a uda ci się stworzyć profesjonalną witrynę, która wzniesie twoją firmę na wyższy poziom.

Oceń post
[Ogólnie: 4 Średnia: 4.8]

Komentarz

 1. Szukałem poradnika jak założyć stronę internetową dla firmy, ponieważ otworzyłem swój biznes kilka tygodni temu (usługi wykończeniowe). Dzięki wielkie za poradnik krok po kroku – zrobiłem stronę i zaoszczedziłem pare tysiecy, za które oferowały mi firmy zrobienie strony www. Zastanawiałem się też nad wordpressem ale finalnie Wix okazał się łatwiejszy w obsłudze. Dzięki!

Podziel się swoją opinią

Ta strona używa ciasteczek Więcej informacji

Ciasteczko (formalnie HTTP Cookie, w skrócie ang. cookie, tłumaczone czasem jako plik cookie) – mały fragment tekstu, który serwis internetowy wysyła do przeglądarki i który przeglądarka wysyła z powrotem przy następnych wejściach na witrynę. Używane jest głównie do utrzymywania sesji np. poprzez wygenerowanie i odesłanie tymczasowego identyfikatora po logowaniu. Może być jednak wykorzystywane szerzej poprzez zapamiętanie dowolnych danych, które można zakodować jako ciąg znaków. Dzięki temu użytkownik nie musi wpisywać tych samych informacji za każdym razem, gdy powróci na tę stronę lub przejdzie z jednej strony na inną. Źródło: wikipedia.org Więcej informacji: https://pl.wikipedia.org/wiki/HTTP_cookie

Wyłącz