Księgowość online – Czy warto?

Prowadzenie działalności gospodarczej lub utworzenie sklepu internetowego wiąże się z koniecznością ponoszenia stałych, comiesięcznych kosztów w firmie.

Składają się na nie m.in. wydatki na obsługę księgową.

Jednym z rozwiązań, które zoptymalizują koszty prowadzenia księgowości są biura rachunkowe online (tzw. księgowość internetowa).

Co to jest księgowość online?

Sprawdź czym jest księgowość internetowa

Pod pojęciem księgowości online rozumieć należy narzędzia księgowe i finansowe, z których użytkownik korzysta za pośrednictwem specjalnej aplikacji internetowej.

Jest to rozwiązanie dedykowane przede wszystkim mikro i małym przedsiębiorcom – z naciskiem na firmy prowadzące uproszczoną księgowość, np. w oparciu o księgę przychodów i rozchodów.

Księgowość online to wariant często polecany początkującym przedsiębiorcom szukającym oszczędności w różnych obszarach. Największe zainteresowanie tego rodzaju aplikacjami wykazują przedstawiciele sektora MSP.

biuro rachunkowe księgowość online

Księgowość internetowa – korzyści

Jakie korzyści są z księgowość online?

Do podstawowych korzyści płynących z księgowości online zaliczają się:

Zalety

 • oszczędność pieniędzy – w porównaniu z tradycyjnymi biurami rachunkowymi usługa ta jest znacznie tańsza,
 • wygoda – użytkownik ma dostęp do aplikacji przez cały czas z dowolnego miejsca, nie musi instalować jej na swoim komputerze, umożliwia ona wystawianie rozmaitych dokumentów i wysyłanie ich np. do urzędu skarbowego,
 • funkcjonalność – bogaty wachlarz narzędzi księgowo-finansowych pozwala na dopasowanie ich do indywidualnych potrzeb, do wyboru jest mnóstwo opcji pozwalających na sprawne prowadzenie księgowości,
 • profesjonalne wsparcie,
 • bezpieczeństwo – dane są na bieżąco archiwizowane przez administrację serwisu, użytkownik może je zapisywać w formie elektronicznej.

Księgowość online – Ranking

Sprawdź 4 najpopularniejsze systemy księgowości online

Jakie biuro rachunkowe online lub system do księgowości online wybrać? Poniżej prezentujemy 4 rozwiązania cieszące się wśród polskich przedsiębiorców bardzo dużą popularnością.

1.

Faktura.pl

Jedna z najpopularniejszych platform

Przedstawiciele Faktura.pl przekonują, że ich księgowość online została stworzona przez specjalistów. Patrząc na funkcje i rozwiązania, jakie proponuje aplikacja, nietrudno w to uwierzyć.

Księgowość online w Fakutra.pl wyróżnia się na tle konkurencji przejrzystością i praktycznym zastosowaniem funkcji, które w praktyce mogą zastąpić Twoją księgową. Co więcej, wykupując abonament Księgowości online z ekspertem posiadasz nie tylko aplikację do księgowania, ale i najnowocześniejszy program do fakturowania oraz osobistego eksperta do spraw księgowych, z którym możesz skonsultować każdą kwestię związaną z podatkami i prowadzeniem firmy.

Wysyłanie dokumentów do Urzędu Skarbowego odbywa się z poziomu aplikacji, co jest niewątpliwym uproszczeniem, ponieważ użytkownik nie jest zmuszony do ściągania i opisywania dokumentów przed wysyłką do wspomnianego organu. Wszystkie rozliczenia są tworzone za pomocą kilku kliknięć użytkownika. W aplikacji możesz dodać dokumenty kosztowe oraz majątek, a resztę za Ciebie zrobi program.

Podczas rejestracji i uruchomiania programu do księgowania online należy uzupełnić dane, które są niezbędne do integracji ze wskazanym Urzędem Skarbowym. Jeżeli nie wiesz, skąd wziąć daną informację, wystarczy, że zadzwonisz do eksperta Faktura.pl, a on Cię przeprowadzi przez cały proces rejestracji.

Dodatkowym atutem księgowości online w Faktura.pl jest fakt, że przez pierwsze 3 miesiące użytkownicy mogą się cieszyć pełnią funkcjonalności za darmo. To powoduje, że zanim zdecydujesz się na zakup, to przez wspomniany okres możesz sam wypróbować, czy to co napisałem w tym opisie jest zgodne z Twoimi oczekiwaniami.


2.

InFakt

Biuro rachunkowe online – nowy standard księgowości

InFakt powstał w 2008 r. – początkowo jako program do fakturowania, później doszły kolejne opcje. Z aplikacji korzysta ponad 400 tys. użytkowników. System dedykowany jest przedsiębiorcom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą wystawiającym niewiele faktur.

Ma dobre opinie w internecie (strona z opiniami o inFakt). Użytkownicy cenią InFakt m.in. za przejrzysty i uproszczony interfejs, intuicyjną obsługę, szeroką gamę funkcjonalności, szybkość działania, a także za możliwość przetransferowania danych do systemu.

Pierwszy miesiąc można przetestować za darmo. Potem wysokość opłat jest uzależniona od konkretnej taryfy w określonym programie, np.

ProgramCena
do fakturowania12 zł/mies.
do księgowości39 zł/mies.
biuro rachunkowe99 zł, 149 zł lub 299 zł/mies.

Usługa zakładania firmy jest bezpłatna. Dodatkowo można polecać znajomym rozwiązania inFakt poprzez unikalny link w programie Ambasador.


3.

iFirma

Księgowość online, KPIR oraz biuro rachunkowe

Serwis funkcjonuje od 2001 r. Stworzono go z myślą o małych przedsiębiorcach.

iFirma umożliwia samodzielne prowadzenie KPiR, a także Ewidencji Przychodów Zryczałtowanych oraz dokumentacji firmy w zakresie m.in. ewidencji sprzedaży, kosztów oraz podatku VAT za pośrednictwem internetu.

ifirma biuro rachunkowe online

Zalety

 • przejrzysty setup,
 • proste rozwiązania w zakresie zarządzania relacjami z klientami,
 • niezawodność,
 • zdefiniowane faktury Allegro etc.

Opcje dostępne w systemie to:

 • program do fakturowania – do 10 faktur miesięcznie 0 zł, powyżej 10 faktur 100 zł za rok,
 • księgowość online – pierwsze 3 miesiące za darmo, potem 37,50 zł/mies.,
 • biuro rachunkowe – pakiet MINI 89 zł/mies., pakiet MIDI 119 zł/mies.

4.

wFirma

Księgowość online dla samozatrudnionych

Serwis został powołany do życia w 2005 r. Z jego usług korzysta ponad 90 tys. użytkowników.

Serwis wFirma wyposażony jest w różne funkcje i moduły takie jak m.in. Program do Fakturowania, Księgowość Online, Kadry i Płace, Rozbudowany Magazyn, System CRM (obsługa klienta), Windykacja, Kasa Bank, Integracje E-commerce czy Analizy Finansowe. Pomagają one zarządzać wieloma procesami zachodzącymi w firmie.

wfirma

Zalety

 • prosta
 • elastyczna obsługa
 • niezawodność

Ceny poszczególnych pakietów kształtują się w następujący sposób:

 • zarządzanie sprzedażą – pierwszy miesiąc gratis, później 8,33 zł/mies.,
 • księgowość online – pierwszy miesiąc gratis, później 33,33 zł/mies.,
 • biuro rachunkowe – indywidualna wycena.

Podane powyżej stawki obowiązują przy wykupie pakietu na rok z góry.


12 komentarzy

 1. Dobry program powinien umożliwiać przekazywanie uprawnień i ról innym użytkownikom, podobnie jest w Melpe.

 2. Samodzielne księgowanie nie znając przepisów to duże ryzyko. Niby oszczędność ale źle się to kończy. Zapraszam na gdzie można zapoznać się z bezpieczną opcja księgowości przez internet.

 3. Czy księgowość online jest bezpieczna? Jaką mam gwarancje, że moje dane nie dostaną się w niepowołane ręce?

  • A jaką masz gwarancje, że jak oddasz swoje dane księgowej to nie zrobi z nimi co zechce? To się opiera częściowo na zaufaniu, ale w dzisiejszych czasach ciężko o 100% gwarancje bezpieczeństwa w sieci. Co do samych programów czy też usług księgowości online, to firmy dokładają wszelkich starań w zakresie bezpieczeństwa. Sam nigdy nie miałem z tym problemów i nie wydaje mi się, aby moje dane były narażone.

 4. Wydaje mi się, że księgowość online staje się coraz bardziej popularna. Co ciekawe, według mnie jest to wygodniejsza opcja od standardowych procedur, a jest tańsza, więc warto się dowiedzieć więcej na jej temat i rozliczać się przez internet.

 5. Zwięźle i konkretnie przedstawione oferty biur rachunkowych online. Super, dzięki!
  Ja sama pracuję zdalnie, więc taka hybrydowa księgowość to był strzał w dziesiątkę.

 6. Mając niewiele faktur rocznie i prowadząc mały biznes lub stowarzyszenie, trzeba wydawać na faktury co roku kilkaset złotych jak nie więcej. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem okazała się księgowość online, której łatwo się nauczyć i później koszty są dużo mniejsze niż płacenie zwykłej księgowej.

  • W naszym stowarzyszeniu większość składek szła na księgowość, ale jeden z członków postarał się o kurs księgowości online i od tego czasu wychodzi nam dużo taniej. Nie potrzebujemy już księgowości stacjonarnej, jest to świetna opcja dla kogoś kto nie ma dużych wymagań. Polecam!

 7. No bez sensu są te platformy do samodzielnego księgowania. Raz, że to zajmuje dużo czasu a dwa to nie wiem czy dobrze robię czy nie. Próbowałem ale poległem w pierwszym miesiącu. Przeszedłem do kpir50.pl i szczerze to płacę grosze a wszystko robi księgowa. Wysyłam maila z fakturami raz w miesiącu i tyle. Serio spoko opcja.

 8. Podoba mi się pomysł zdalnie prowadzonej księgowości. Oszczędność czasu i pieniędzy. Nie wiedziałem że są takie firmy jak to Taxcare i że można księgowość prowadzić całkowicie zdalnie.

 9. Wiekszość propozycji to opcje do samodzielnego prowadzenia. Pytanie czy warto? Robilam to przez jakis czas i stanowczo nie chciałabym do tego wracać. Znacznie korzystniejsze dla mnie okazało sie prowadzenie księgowości poprzez zdalne biuro rachunkowe. Mam księgowość w TaxCare i teraz nie musze juz pilnować sama terminów, być na bieżąco z przepisami i stawiać czoła ewentualnej kontroli. To dla mnie jest bezcenne, a kosztuje mnie niecałe 100zł miesięcznie.

Zostaw komentarz