Tajemniczy klient – Co to jest, jak zacząć pracę jako tajemniczy klient?

Na pewno niejednokrotnie spotkałeś się z pojęciem tajemniczy klient (inaczej mystery client/mistery shopper). Przewija się ono często wśród ofert pracy oraz na portalach poświęconych zarabianiu dodatkowych pieniędzy.

Zastanawiasz się jakie są zarobki? Gdzie i jak się zarejestrować aby dorobić do pensji?


Jednak…

…czy wiesz z czym wiążę się praca jako tajemniczy klient? Jakie obowiązki ma mystery shopper? Czy wiesz na co zwracać uwagę przeglądając oferty – praca tajemniczy klient? I na koniec, czy wiesz na jakie zarobki może liczyć tajemniczy klient?

Jeśli nie, to nie martw się, gdyż ten artykuł przedstawi Ci w prosty i przejrzysty sposób wszystkie niezbędne informacje potrzebne do rozpoczęcia pracy jako tajemniczy klient.

Kim jest tajemniczy klient?

Sprawdź kim jest tajemniczy klient

Tajemniczy klient to osoba, która wykonuje na zlecenie firm, profesjonalną ocenę danego miejsca (sklepu, restauracji, hotelu itd). Bardzo często mystery shopper otrzymuje zadanie przeprowadzenia audytu w lokalach i firmach, w których najczęściej bywa, tak aby wykonany przez niego audyt, był jak najbardziej naturalny. Dzięki temu tajemniczy klient otrzymuje zapłatę za coś, co normalnie wykonałby w swoim wolnym czasie.

Tajemniczy klient po otrzymaniu zlecenia udaje się do określonej firmy i robi to co każdy klient. Jednak jego zadaniem jest zwracanie uwagi na wszelkie możliwe uchybienia występujące w danym miejscu, jak czystość lokalu, czy jakość obsługi.

Dlatego też osoby podejmujące się pracy jako tajemniczy klient powinny charakteryzować się:

 • dokładnością
 • sumiennością
 • spostrzegawczością
 • swobodą w odgrywaniu różnych ról

Po odwiedzeniu danego lokalu, bądź też sklepu tajemniczy klient spisuje raport z danego miejsca, który następnie trafia do osoby zlecającej daną kontrolę.

Zastanawiasz się teraz pewnie…

Po co właściwie firmy zatrudniają tajemniczych klientów?

Tajemniczy klient – komu to potrzebne?

Jak pokazują dane statystyczne zebrane przez Mystery Shopping Profesionals Association (MSPA), nieprofesjonalna obsługa odpowiada w około 70% za utratę klienta. W dobie silnej konkurencji na rynku każdy niezadowolony klient może się przyczyniać do obniżenia przychodów danej firmy.

Niezadowoleni klienci rzadko kiedy udają się na oficjalną skargę na pracownika do kierownika sklepu. Raczej informują znajomych oraz rodzinę o nieprzyjemnej sytuacji, co powoduje rozprzestrzenianie się negatywnej opinii o danej firmie. Przez to kierownik, bądź właściciel placówki niejednokrotnie może być nieświadomy problemu. Oficjalne audyty nie są w stanie wyłapać wszystkich nieprawidłowości, które dostrzega klient, dlatego firmy coraz chętniej korzystają z usług mystery shoppers.

Po otrzymaniu raportów od tajemniczych klientów kierownik wie, jakie uchybienia należy poprawić oraz których pracowników przeszkolić lub zwolnić, aby tracić jak najmniejszą ilość konsumentów.

Jakie są wymagania, aby zostać tajemniczym klientem?

Kto może zostać tajemniczym klientem?

Pomimo, że brak jest szkoleń oraz kursów, aby zostać tajemniczym klientem, nie jest to praca dla każdego. Do tego zajęcia predysponowane są zwłaszcza osoby skrupulatne, dokładne, uważne i zorganizowane. Dzięki tym cechom możliwe jest dokładne wypełnienie ankiety zlecenia, co przekłada się na bardziej wartościową informację dla kierownika/właściciela firmy. Mówiąc prościej, jeśli tajemniczy klient podczas swojej wizyty zanotuje dokładnie jakie nieprawidłowości występują, to łatwiej będzie później je wyeliminować.

Dodatkowo warto, aby tajemniczy klient nie miał problemu z odgrywaniem różnych ról. Umiejętności aktorskie przydadzą się zwłaszcza w sytuacji, kiedy w zleceniu konieczne będzie odegranie pewnych ról, tak aby sprawdzić jakość danej usługi.

Posłużmy się jednym przykładem. W zleceniu pojawia się informacja, że tajemniczy klient ma udać się do sklepu ogrodniczego, gdyż właśnie zakupił działkę i potrzebuje ją odpowiednio zagospodarować. Warto zatem przed wykonaniem zadania odpowiednio się przygotować. Jednak umiejętności aktorskie zmniejszają szansę na to, że tajemniczy klient zostanie po prostu zdemaskowany.

Dobrą wiadomością jest również to, że pracę jako tajemniczy klient mogą znaleźć zarówno osoby w wieku 18 lat, jak i po 60 roku życia. Wynika to z faktu, że firmy starają się zawsze dobrać mystery shopper'a pod dane zlecenie.

Znów przedstawmy to na przykładzie. Jeśli sklep z odzieżą młodzieżową, będzie chciał skorzystać z usług tajemniczego klienta, to będzie raczej szukał osób w przedziale wiekowym 18-25 lat do wykonania audytu. Firmy w tym przypadku przywiązują dużą rolę do autentyczności, dlatego dąży się do tego, aby wizyta tajemniczego klienta nie różniła się od wizyty typowego klienta odwiedzającego dany lokal. Warto, jednak dodać, że dzięki temu branża tajemniczych klientów zatrudnić może dużą ilość osób, co będzie miało przełożenie na jakość wykonanych audytów.

Ważną kwestią jest również podanie informacji na swój temat, zatrudniając się jako tajemniczy klient. Chodzi dokładnie o wypełnienie ankiety, w której zawarte są pytania dotyczącego naszego życia osobistego.

Jak już wspomniałem wcześniej firmą zależy na autentyczności audytu. Podając dane na temat samochodu jakim jeździsz, gdzie najczęściej spędzasz wolny czas, jakie są twoje hobby, gdzie najchętniej się ubierasz oraz w jakich sklepach najczęściej robisz zakupy itd, umożliwiasz zleceniodawcom dobranie najlepiej pasującego do Ciebie miejsca do skontrolowania.

Jest to obopólna korzyść. Firmy zyskują autentycznego audytora, natomiast tajemniczy klient lepiej jest w stanie wczuć się w daną rolę i lepiej wykona raport z danego zlecenia.

Jak zacząć zarabiać jako tajemniczy klient i gdzie szukać zleceń?

Jak zostać tajemniczym klientem?

Pierwsze kroki w poszukiwaniu zleceń dla tajemniczych klientów warto skierować do internetu. Dostępnych jest wiele portali internetowych, które oferują płatne audyty w określonych placówkach. Twoim zadaniem jest zarejestrowanie się do bazy danych firm. Tutaj mam dla Ciebie pierwszą radę – abyś zarejestrował się w możliwie jak największej ilości uczciwych portali. Dzięki temu będziesz otrzymywać więcej zleceń i co za tym idzie więcej zarobisz jako tajemniczy klient.

Kliknij tutaj i zarejestruj się w firmach z płatnymi ankietami (często ogłaszane są również rekrutacje na tajemniczych Klientów).

Kolejnym krokiem po zarejestrowaniu jest wypełnienie formularza na swój temat. Jak już wspomniałem wcześniej podajesz w nim informacje, które pozwolą na lepsze dobranie zleceń pod twój profil.

Przed przystąpieniem do pierwszych zleceń w większości przypadków konieczne będzie wykonanie krótkiego szkolenia. Dowiesz się z niego jak wygląda praca tajemniczego klienta, jak nie zostać zdemaskowanym oraz jak dyskretnie nagrywać rozmowy, aby pracownik nie zorientował się.

Dodatkowo zostaniesz poinstruowany jak dokładnie należy przeprowadzać audyt, na co zwracać szczególną uwagę oraz w jaki sposób prawidłowo wypełniać kwestionariusz audytu. Na koniec dowiesz się w jakich porach dnia najlepiej jest wykonywać zlecenie. Zazwyczaj opisane szkolenie nie odbywa się w żadnej placówce, a ma charakter kursu online. Dzięki temu możliwe jest szybkie przeprowadzenie procesu rekrutacji i rozpoczęcie przyjmowania pierwszych zleceń.

Na co uważać przy wyborze ofert?

Na co zwrócić uwagę przeglądając oferty?

Praca jako tajemniczy klient w ostatnim czasie staje się coraz bardziej popularna, co spowodowało pojawienie się wielu nieuczciwych firm na rynku, zajmujących się wyłudzaniem danych osobowych.

Na szczęście przy odrobinie zdrowego rozsądku w prosty sposób można zdemaskować taką ofertę i nie dać się oszukać.

Oto rady, jak unikać nieuczciwych firm:

 • nigdy nie zgadzaj się na wpłacanie pieniędzy na poczet rekrutacji lub innego procesu – niektóre ogłoszenia wymuszają wpłacenie niewielkiej kwoty na początek, co jest nieuczciwą procedurą i nie ma miejsca w legalnie działających firmach
 • unikaj ofert, które oferują duże kwoty pieniędzy w podejrzanie krótkim czasie – oferty tego typu wyglądają niepokojąco już na pierwszy rzut oka: “zarób 5000 zł w tydzień jako tajemniczy klient”
 • przed rozpoczęciem współpracy z daną firmą warto sprawdzić opinię o niej – w internacie, zwłaszcza na forach internetowych można znaleźć wiele informacji na temat solidnych oraz tych nieuczciwych kontrahentów; po krótkim reaserch'u  będziesz mieć pewność, że nie zostaniesz oszukany

Tajemniczy klient – przygotowanie do pierwszego zlecenia

Pierwsze zlecenie – i co dalej?

Jeśli pozytywnie przeszedłeś proces rekrutacji i oczekujesz na otrzymanie pierwszego zlecenia jako tajemniczy klient to mam dla Ciebie kilka rad, które pozwolą Ci solidnie wywiązać się z powierzonego zadania, co pozytywnie wpłynie na ilość otrzymanych zleceń w przyszłości.

Zaczynajmy…

 1. Po pierwsze zaopatrz się niezbędny sprzęt – na szczęście w dzisiejszych czasach dostęp do komputera i sieci nie jest już większym problemem, jednak należy sobie zdawać sprawę z faktu, że jest to niezbędny atrybut tajemniczego klienta.
 2. Po drugie potrzebujesz aparatu – część zleceń wymagać będzie od Ciebie wykonania zdjęć z danego miejsca, dobrze więc by było, aby fotografie były czytelne i nierozmazane.
 3. Po trzecie znajdź narzędzie do sporządzania krótkich notatek – wykonując zlecenie jako tajemniczy klient należy zwracać uwagę na wiele szczegółów. Aby ich nie pominąć warto mieć pod ręką niewielki notes lub tablet, który umożliwi szybkie i dyskretne zanotowanie określonej informacji. Pozwoli to na bardziej dokładne sporządzenie raportu oraz sprawi, że o niczym nie zapomnimy.

Jak wygląda praca tajemniczego klienta?

Co robi tajemniczy klient?

Załóżmy, że przygotowałeś się do pracy, czas zatem podjąć się pierwszego zlecenia.

Sam proces rozpoczyna się od otrzymania z danej firmy, w której się rejestrowaliśmy określonego scenariusza. Znajdziemy w nim informacje w jakim miejscu będziemy mieli przeprowadzić audyt oraz jaki cel będzie miała wizyta. Przykładowo może to być zadanie udania się do salonu telefonii komórkowej w celu podpisania umowy na abonament. Należy być świadomym, że miejsce wykonania zlecenia może być oddalone od miejsca naszego zamieszkania. Konieczny będzie wówczas dojazd na własną rękę, za który jednak otrzymamy pełny zwrot poniesionych kosztów.

Przed udaniem się w miejsce zlecenia warto jednak się odpowiednio przygotować. Należy zadbać m.in. o:

 • ubiór – każde zlecenie będzie wymagało od nas dobrania odpowiedniej odzieży; inaczej ubierzemy się na zakupy do supermarketu, a inaczej do ekskluzywnej restauracji
 • zapoznanie się z informacjami na temat lokalu – w internecie znajdziemy nie tylko podstawowe informacje o ofercie danej firmy i oferowanych usługach, ale również opinie innych klientów, które ułatwią nam wykonanie bardziej dokładnego audytu
 • dokładne zapoznanie się ze scenariuszem – do prawidłowego wykonania zlecenia, a więc i otrzymania za niego zapłaty konieczne jest postępowanie dokładnie według wytycznych zawartych w scenariuszu. Dla przykładu, jeśli jesteś proszony o zakup butów sportowych, to nie kupuj sandałów.

Jeśli już dokładnie przeanalizowaliśmy scenariusz zlecenia możemy udać się w podane miejsce. W pracy tajemniczego klienta, należy kierować się najważniejszą zasadą – nie wyróżniaj się. Sprzedawca, bądź konsultant nie może nabrać podejrzeń, że jego praca zostanie oceniona. Jedynie zachowując się jak każdy regularny klient masz szansę wykonać miarodajny i szczery raport z audytu.

Po przybyciu na miejsce należy być skoncentrowanym i uważnym, tak aby wyłapać wszelkie nieprawidłowości. Jeśli coś zauważysz zanotuj to możliwie jak najszybciej i w jak najbardziej dyskretny sposób, aby nie zapomnieć żadnej znaczącej uwagi. 

Jako tajemniczy klient musisz zwracać uwagę na wiele kwestii. 

Poza samą czystością lokalu oraz jakością usług, czy produktów, powinieneś ocenić nastawienie obsługi – czy powitali Cię po rozpoczęciu rozmowy, czy jasno i kulturalnie przekazywali wszelkie informacje, czy przedstawiona oferta była zgodna z wytycznymi zawartymi w scenariuszu itd.

Należy pamiętać, że każdy scenariusz zawiera dokładne instrukcje, co do celu wizyty oraz rzeczy na które należy zwracać szczególną uwagę.

Jak wygląda raport tajemniczego klienta?

Co zawrzeć w raporcie?

W pierwszej kolejności należy zaznaczyć, że to właśnie na podstawie raportu oceniany jest przez firmę zlecającą tajemniczy klient i to od jego jakości zależeć będzie dalsza współpraca z daną osobą.

Dlatego należy zwracać szczególną uwagę na używanie w nim jasnych i zrozumiałych zdań.

Niedopuszczalne są także błędy interpunkcyjne, czy ortograficzne, które psują obraz nawet najdokładniejszego raportu.

Pamiętaj również, by raport spełniał wszystkie wymagania zawarte w scenariuszu zlecenia. Powinien być on jednak wypełniany szczerze i rzetelnie. Firmy współpracują z wieloma audytorami i z łatwością wyłapią każde kłamstwo, które będziesz chciał przemycić do formularza.

Mówić najprościej – im lepszej jakości i bardziej rzetelne raporty będziesz wystawiać jako tajemniczy klient, tym większe zarobki czekają Cię w tej branży.

Skoro o zarobkach mowa to przejdźmy teraz do tematu…

Zarobki tajemniczego klienta

Ile zarabia tajemniczy klient?

Kliknij tutaj i zarejestruj się w firmach z płatnymi ankietami (często ogłaszane są również rekrutacje na tajemniczych Klientów).

Każda osoba przed zatrudnieniem się na danym stanowisku interesuje się ile zarobi za daną pracę. W przypadku tajemniczego klienta za pierwsze zlecenia może otrzymać on od 20 do 50 zł za scenariusz. Na pozór nie wydaje się to wiele, jednak przeanalizujmy czas jaki średnio audytor ma poświęcić na wykonanie zlecenia.

Przeciętnie wykonanie scenariusza zajmuje około 30 minut. Do zadań tajemniczego klienta należy jednak także wypełnienie ankiety. Tutaj temat jest już bardziej złożony. Doświadczeni i dobrze zorganizowani audytorzy są w stanie wykonać rzetelny raport w 5-10 minut.

Warto jednak dodać, że wynika to głównie z solidnie wykonanych notatek oraz wiedzy na co zwracać uwagę podczas kontroli. Początkujący tajemniczy klienci mogą mieć z tym początkowo problem, dlatego w ich przypadku wypełnienie ankiety może potrwać nawet 30 minut.

W przypadku zarobków warto również wziąć pod uwagę dojazd do miejsca kontroli. Wszelkie koszta dojazdu są dodatkowo zwracane, jednak czas poświęcony na dojazd nie jest liczony do wynagrodzenia.

Podsumowując tajemniczy klient, jeśli dobrze zorganizuje swoją pracę, jest w stanie zarobić od 20 do 50 zł za godzinę pracy. Zdarzają się także zlecenia płatne nawet do 100 zł jednak są one bardziej czasochłonne i w ogólnym rozrachunku kwota godzinowa wychodzi na podobnym poziomie.

Podsumowanie – czy warto być tajemniczym klientem?

Tajemniczy klient – czy warto?

Biorąc pod uwagę fakt, że istnieje możliwość zarobienia na czynnościach, które każdy z nas wykonuje praktycznie codziennie jak robienie zakupów, wizyta w drogerii, czy restauracji, praca jako tajemniczy klient wygląda bardzo korzystnie.

Doświadczeni audytorzy mogą liczyć na bardziej rozbudowane zlecenia, jak na przykład ocena usług oferowanych przez ekskluzywny hotel, czy wypróbowanie nowych zabiegów w SPA. Istnieje zatem możliwość skorzystania z wielu usług, na które normalnie nie moglibyśmy sobie pozwolić i otrzymać jeszcze za to zapłatę.

Należy jednak pamiętać, że praca jako tajemniczy klient ma charakter dorywczy. Ilość zleceń w miesiącu nie jest stała i nie pozwala w większości przypadków na wypracowanie kwoty umożliwiającej utrzymanie domu i rodziny.

Jednak jest to naprawdę ciekawy sposób na dorobienie do domowego budżetu. Dlatego też dla osób rzetelnych oraz niebojących się wyzwać jest to ciekawa forma dodatkowej pracy.

Osoby chcące spróbować szczęścia w tej branży powinny jednak zwrócić szczególną uwagę na firmy zatrudniające, tak aby nie paść ofiarą oszustów.


Zostaw komentarz